Oficjalnie uczestnicy rozmów, toczących się w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, nie udzielają informacji na temat ich przebiegu. Z nieoficjalnych wypowiedzi w trakcie przerw w obradach wynika, że pierwsze pięć godzin negocjacji zdominowała nie kwestia warunków prywatyzacji JSW, ale sprawy gwarancji pracowniczych, socjalnych i związkowych.

Reklama

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP od uczestników rozmów, w odpowiedzi na projekt przedstawiony przez zarząd JSW związkowcy przedstawili własny projekt porozumienia, złożony z ośmiu paragrafów. Przewiduje on m.in. gwarancję zatrudnienia dla pracowników JSW na 10 lat (zarząd proponuje 5 lat) oraz utrzymanie wszystkich dotychczasowych regulacji pracowniczych do czasu wynegocjowania i wejścia w życie nowego, jednolitego układu zbiorowego pracy - prace nad nim mają być kontynuowane.

Częścią porozumienia miałyby być również zapisy dotyczące uprawnień związków zawodowych w JSW; jak powiedział rozmówca PAP, podczas rozmów budziły one szczególne kontrowersje - część z nich kwestionowali przedstawiciele zarządu spółki.

Zarząd JSW chcąc zapoznać się z propozycjami związkowców, poprosił o przerwę w negocjacjach do środowego popołudnia. Związkowcy obstają natomiast przy tym, by kontynuować rozmowy jeszcze we wtorek. Wkrótce - we wtorek po południu - spodziewana jest decyzja w tej sprawie.JSW - według planów resortu Skarbu Państwa - ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Związkowcy nie zgadzają się na upublicznienie spółki na zasadach proponowanych przez resort skarbu. Chcą formalnych, pisemnych gwarancji, że wszyscy pracownicy dostaną darmowe akcje, a Skarb Państwa zachowa dominację w JSW. Domagają się także zagwarantowania dotychczasowych uprawnień pracowniczych oraz podwyżki płac o 10 proc.

We wtorkowych rozmowach biorą udział wiceministrowie: gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i skarbu Krzysztof Walenczak. Gospodarzem spotkania jest wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak nie wykluczył w ubiegłym tygodniu, że harmonogram upublicznienia JSW może zostać zmieniony, jeżeli nie będzie porozumienia ze stroną społeczną. Premier Donald Tusk zapewnił natomiast w czwartek, że rząd tak czy inaczej podejmie prywatyzację tej spółki.