>>>Ten program rozliczy cię z fiskusem

Reklama

Komisja Europejska ogłosiła w środę 255 decyzji w sprawie naruszania unijnego prawa przez kraje UE. 11 spraw skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wśród nich nie znalazły się sprawy dotyczące Polski, jednak Polska została upomniana m.in. w kwestii regulowania cen dla odbiorców energii.

"Komisja Europejska wzywa Włochy, Polskę i Rumunię, żeby dostosowały swoje przepisy dotyczące regulowanych cen energii dla odbiorców końcowych do zasad unijnych. Unijne prawo przewiduje, że ceny powinny być wyznaczane głównie przez popyt i podaż. Ceny dla odbiorców końcowych wyznaczane przez państwo utrudniają wejście na rynek (nowym dostawcom - PAP) i dlatego pozbawiają konsumentów i firmy prawa do wyboru najlepszej usługi na rynku" - czytamy w stanowisku Komisji.

W Polsce ceny dla odbiorców indywidualnych energii elektrycznej oraz dla odbiorców gazu zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki.Komisja poinformowała w środę, że zdecydowała się wysłać m.in. Polsce tzw. uzasadnioną opinię i zaznaczyła, że jeśli w ciągu dwóch miesięcy nie spełni jej postulatów, może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.