Adam Szejnfeld (PO), mówiąc na środowej konferencji prasowej w Sejmie o przyjętych już za rządów Platformy ułatwieniach dla przedsiębiorców, wymienił m.in. prawo rozpoczynania działalności gospodarczej jeszcze przed zarejestrowaniem firmy, a także prawo zawieszenia tej działalności.

Reklama

Mówił też o instytucji "zero-okienka", czyli zdalnej rejestracji firm za pośrednictwem platformy cyfrowej (ma zacząć funkcjonować od 1 lipca br.), a także o możliwości rejestrowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku (od początku 2012 r).

Szejnfeld poinformował, że projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którą w czwartek zajmie się Sejm rozszerza "zero-okienka", m.in. o rejestr pełnomocników, a także o możliwość jednoczesnego zarejestrowania obowiązku podatkowego (chodzi o podatek PIT).

Projekt noweli zmienia też zasady zawieszenia działalności gospodarczej. Do tej pory - tłumaczył Szejnfeld - jeśli przedsiębiorca prowadzi kilka form działalności gospodarczej, zawieszając jedną z nich, musi zawiesić również pozostałe. Zmiana przepisów ma dać mu możliwość wyboru, którą z form działalności zawiesić.

Politycy PiS na środowej konferencji prasowej w Sejmie przedstawili ranking Doing Business z 2010 roku, dotyczący łatwości prowadzenia interesów. Jak wskazali, przed Polską, sklasyfikowaną na 70. miejscu, są takie kraje jak Białoruś, Namibia, Ruanda czy Vanuatu. "To rzeczywisty barometr, jak polscy przedsiębiorcy mogą funkcjonować" - mówiła wiceszefowa PiS Beata Szydło.

"W Polsce działalność gospodarczą zakłada się i prowadzi coraz łatwiej. Czy jesteśmy w tym aspekcie krajem idealnym - na pewno jeszcze nie, ale robimy wszystko, żeby tak się stało w przyszłości" - powiedział Szejnfeld. Wytknął też PiS, że za rządów tej partii (w 2007 roku) Polska w tym samym rankingu sklasyfikowana była 5 "oczek" niżej, czyli na miejscu 75.

Jak dodał, jeśli chodzi o rozpoczynanie działalności gospodarczej, Polska awansowała w ostatnim czasie o 28 miejsc. "To największy skok Polski w historii tych rankingów" - podkreślił polityk PO.