EDF chce kupić od Skarbu Państwa 51 proc. akcji Enei, a inwestycja w Elektrowni Kozienice to element tej transakcji. Według naszych informacji zamiast planowanych tam bloków węglowych Francuzi proponują postawienie elektrowni jądrowej. Swoją ofertę muszą przedstawić do 20 lutego.
Reklama
EDF broni się przed węglem, bo boi się Brukseli. Unia wytoczyła wojnę CO2 i za elektrownie opalane węglem każe płacić wysoki haracz. Dlatego inwestycje węglowe staną się nieopłacalne. Choć budowa elektrowni atomowej w Kozienicach pochłonie nawet 30 mld zł, może się okazać bardziej dochodowa. Problem w tym, że za najlepszą lokalizację w Polsce dla siłowni nuklearnej rząd uznał pomorski Żarnowiec. Kozienice w rankingu zajęły dopiero 14. miejsce, przede wszystkim ze względu na możliwe problemy z wodą do chłodzenia elektrowni podczas upałów.
W dodatku nie wiadomo, czy Francuzi dadzą sobie radę z budową. Gdzie indziej mają z tym kłopoty. Inwestycja we Francji jest rozgrzebana i nie skończy się w terminie. Do tego jej koszty wzrosną dwukrotnie. Kłopoty są z atomówką w Finlandii – rosną koszty, a końca budowy nie widać.