UOKiK wykrył kolejną zmowę cenową. Producent lakierów - Akzo Nobel i cztery budowlane markety zawarły tajny układ. Castorama, Leroy Merlin, OBI i Praktiker ustaliły minimalne ceny na swe farby i lakiery. Pierwszy układ Nobel zawarł z Castoramą w 2003, a potem do kartelu weszły kolejne markety. Tak więc do 2006, płaciliśmy za farby więcej niż trzeba.

Reklama

Na trop sprawy wpadł UOKiK. Kontrolerzy znaleźli maile, wysyłane między pracownikami marketów, które pomogły ujawni całą aferę. Prezes urzędu nałożyła gigantyczne kary na prawie wszystkie firmy. Pieniędzy nie zapłaci tylko Castorama. Dlaczego? Bo market ujawnił cały spisek i bardzo pomógł w walce z kartelem. Połowę kary musi też wyłożyć Akzo Noble, bo także pomógł w walce ze zmową cenową - zapłaci więc "tylko" 10 336 188 złotych.

Pozostałe markety nie mogły liczyć na pobłażliwość. Leroy Merlin ma zapłacić 28 428 898 zł, Praktiker - 13 031 097 zł, Obi - 2 170 528 złotych. Kary nie są jednak ostateczne, od decyzji UOKiK przedsiębiorcy mogą się odwołać do sądu.