Dzięki wzrostowi czynszów o 8,8%, nowojorska Piąta Aleja utrzymała wiodącą pozycję najdroższej lokalizacji handlowej na świecie dziewiąty rok z rzędu - podaje raport "Main Streets Across the World" (Główne ulice handlowe na świecie) międzynarodowej firmy doradczej z zakresu nieruchomości komercyjnych Cushman & Wakefield.Dzielnica handlowa Causeway Bay w Hongkongu pozostała na drugim miejscu. Na trzecim znalazła się Ginza w Tokio.

Londyńska ulica New Bond Street awansowała w rankingu, przeskakując dotychczasową najdroższą lokalizację handlową w Europie, Pola Elizejskie w Paryżu, które odnotowały największy wśród krajów w pierwszej dziesiątce spadek czynszów - o 9,5%. Najdroższa ulica w Polsce - Nowy Świat w Warszawie - zajęła 40. miejsce w rankingu (39. pozycja w 2009 r.) z rocznym czynszem 992 EUR/mkw.

Dane przedstawione w raporcie "Główne ulice handlowe na świecie" są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych. Raport porównuje czynsze w najważniejszych 269 lokalizacjach handlowych w 59 krajach. Przedstawioną w raporcie tabelę ligi światowej sporządza się przy uwzględnieniu najdroższych lokalizacji w każdym z monitorowanych państw.

Eksperci firmy Cushman & Wakefield od 25 lat poddają analizie rynek powierzchni handlowych i klasyfikują ulice handlowe na świecie pod względem czynszu.