Remont warszawskiego lotniska będzie prowadzony w pierwszy weekend września i przez kolejne dwie soboty. Część samolotów będzie startować i lądować w innych miastach: m.in. w Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Lotnisko Chopina będzie przyjmować mniejsze maszyny pasażerskie - z ok. 50 osobami na pokładzie - oraz samoloty transportowe.

Ze stolicy będzie można polecieć, tak jak dotychczas, m.in. do: Brukseli, Frankfurtu, Krakowa, Monachium, Pragi, Wiednia, Wrocławia, Zurychu. Porty Lotnicze radzą pasażerom, którzy nie chcą przegapić swojego lotu, aby kontaktowali się bezpośrednio z infoliniami przewoźników. Także na stronie internetowej stołecznego lotniska są aktualne dane o remoncie i rozkładach lotów.

"Nie mamy na te dni dokładnych danych na temat rejsów wszystkich linii, nie mają one obowiązku ich zgłaszania. Prosimy, aby pasażerowie nie kontaktowali się z naszą infolinią, ale z infolinią przewoźnika, czy biura podróży" - powiedział dyr. biura public relations Przedsiębiorstwa PPL Radosław Żuk.

PPL, które zarządzają lotniskiem Chopina, rozpoczynają remont skrzyżowania dróg startowych w piątek o godz. 23.30. Prace potrwają do 6 września do godz. 5.00. Będą kontynuowane od 10 września od godz. 23.30 do 12 września do godz. 8 oraz w dniach 17-19 września w tych samych godzinach.

Informacje o zmianach w rozkładach lotów zamieściły na swoich stronach w sieci m.in.: PLL LOT, Wizz Air, Lufthansa, Brussels Airlines i Austrian Airlines. Informują o tym również biura podróży, m.in. Itaka i Triada.

Itaka swoje czartery przeniosła do Łodzi. Nie zapewnia jednak do tego miasta transferów, poza przewozem do Warszawy pasażerów lotu z Girony do Katowic 5 września. Biuro podróży Triada organizuje dla swych klientów bezpłatne przejazdy autobusowe między Warszawą i Łodzią oraz między Warszawą i Katowicami.

W sobotę władze lotniska w Warszawie spodziewają się ok. 3 tys. pasażerów. Zazwyczaj tego dnia jest ich ok. 22 tys. Z szacunków wynika, że zostanie wykonanych ok. 10 proc. startów i lądowań.

Rzecznik PLL LOT Jacek Balcer powiedział, że linia anulowała w sumie ok. 600 rejsów, odwołując niektóre wieczorne i poranne loty do europejskich i krajowych miast. Samoloty czarterowe, które miały startować ze stolicy, podczas remontu będą wykonywane z Łodzi i Katowic, a rejsy atlantyckie - z Gdańska i Rzeszowa. "O wszystkich zmianach nasi pasażerowie są informowani od kilku miesięcy" - dodał.

Podróżni udający się na lotnisko Chopina powinni również zarezerwować więcej czasu na dojazd, z powodu remontu skrzyżowania ulic 17 Stycznia oraz Żwirki i Wigury. Prace trwają na odcinku od ulicy Astronautów - do zabudowań terminalu od piątku od godz. 23.00 do poniedziałku do godz. 4.00. Dojazd do lotniska możliwy będzie ulicami: Marynarską, Rzymowskiego, Puławską i Poleczki.