Remont warszawskiego lotniska rozpoczął się w piątkową noc, prowadzony będzie podczas tego weekendu oraz przez kolejne dwie soboty. Lotnisko Chopina w tym czasie przyjmuje mniejsze maszyny pasażerskie - z ok. 50 osobami na pokładzie - oraz samoloty transportowe. Pozostałe większe maszyny startują i lądują w innych miastach: m.in. w Łodzi, Krakowie, Katowicach i Gdańsku.

"Na lotnisku od rana panują komfortowe warunki do odprawy pasażerskiej. Wszyscy pasażerowie odprawiani są w nowym terminalu, zaledwie 2-3 osoby oczekują w kolejce do odprawy. Jest cisza, spokój" - powiedział w sobotę PAP dyrektor biura public relations Przedsiębiorstwa PPL Radosław Żuk.

Ze stolicy można polecieć, tak jak dotychczas, m.in. do: Brukseli, Frankfurtu, Krakowa, Monachium, Pragi, Wiednia, Wrocławia, Zurychu. Porty Lotnicze radzą pasażerom, którzy nie chcą przegapić swojego lotu, aby kontaktowali się bezpośrednio z infoliniami przewoźników. Także na stronie internetowej stołecznego lotniska są aktualne dane o remoncie i rozkładach lotów.

"Nie słyszałem, aby jakiś pasażer zagubił się i trafił tutaj, a nie na swoje docelowe lotnisko. Nasze punkty informacyjne cały czas są dostępne dla podróżnych na terenie portu i służą wszelką informacją" - wyjaśnił Żuk.

Jak powiedział, z terminalu autobusowego na lotnisku odjeżdżają autokary z pasażerami biur podróży, które dowożą ich do lotniska docelowego.


W sobotę władze lotniska w Warszawie spodziewają się ok. 3 tys. pasażerów. Zazwyczaj tego dnia jest ich ok. 22 tys. Z szacunków wynika, że zostanie wykonanych ok. 10 proc. startów i lądowań.

"Zostaliśmy poinformowani, że prace remontowe prowadzone na skrzyżowaniu dróg startowych przebiegają zgodnie z harmonogramem. Od rana trwało frezowanie, potem czyszczenie, a teraz odbywa się nakładanie warstw bitumicznych" - powiedział.

Prace remontowe w ten weekend zakończą się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Lotnisko w ciągu trzech godzin będzie musiało przystosować drogi startowe do normalnego funkcjonowania, jak przed remontem.

Podróżni udający się na lotnisko Chopina powinni również zarezerwować więcej czasu na dojazd, z powodu remontu skrzyżowania ulic 17 Stycznia oraz Żwirki i Wigury. Prace trwają na odcinku od ulicy Astronautów do zabudowań terminalu od piątku od godz. 23.00 do poniedziałku do godz. 4.00. Dojazd do lotniska możliwy będzie ulicami: Marynarską, Rzymowskiego, Puławską i Poleczki.