Eurostat zbadał, ile trzeba płacić za jedzenie we wszystkich krajach należących do Unii. Najdroższa jest Dania, najtańsza Bułgaria. Do najtańszych państw, wraz z Litwą i Słowacją, zalicza się również Polskę.

Co ciekawe, największe różnice cen są w przypadku produktów, które u nas uchodzą za jedne z tańszych: pieczywa i wyrobów mącznych, np. makaronów czy ciast. Jak wynika z danych Eurostatu, w Kopenhadze przyjdzie Ci za nie zapłacić 3,5 razy więcej niż w Polsce. Kilogram białego sera w Danii to wydatek minimum 30 zł, litr mleka - 7 zł. Mięso droższe jest trzykrotnie.

Podobna drożyzna jest w Irlandii, Finlandii i Szwecji. Na Cyprze chleb kupisz w przyzwoitej cenie, ale za to majątek możesz stracić, jeśli jesteś wielbicielem serów, mleka czy jaj. Są tam drogie, bo krajowego towaru jest niewiele, więc większość produktów pochodzi z importu.

Podobnie różnice w cenach przedstawiają się w przypadku alkoholi. Tyle tylko, że jeszcze droższa niż Dania, gdzie ceny wódki czy piwa są co najmniej trzy razy wyższe niż u nas, jest Irlandia. Tuż za nią w rankingu znalazły się Finlandia i Wielka Brytania.