Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2008 r. wszyscy lekarze posiadający prywatne praktyki będą musieli zainstalować kasy fiskalne i rejestrować zarobki. Urzędnicy Ministerstwa Finansów już nad tym pracują.

"To dobry pomysł" - przyznaje posłanka Jolanta Szczypińska z PiS. "Skoro taki obowiązek już teraz mają fryzjerzy czy taksówkarze, dlaczego lekarze prowadzący własną działalność gospodarczą mieliby być wyjątkiem?" - pyta.

Co na to sami medycy? Środowisko lekarskie jest podzielone. Część twierdzi, że kasy fiskalne to niepotrzebny wydatek. "Sposób rozliczeń się nie zmieni. Tyle tylko, że każdy lekarz prowadzący własną lecznicę będzie musiał taką kasę kupić" - mówi Paweł Szermer, lekarz z Centrum Neurologii Klinicznej.

Na wprowadzeniu kas skorzysta nie tylko fiskus, ale także sami pacjenci. Jak to możliwe? Od przyszłego roku ma zostać wprowadzona ulga zdrowotna. To oznacza, że od podatku będziemy mogli odliczyć m.in. wydatki na prywatne leczenie. By jednak korzystać z ulgi, prawdopodobnie będziemy musieli przedstawić fakturę wraz z paragonem z kasy fiskalnej.