Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać od jesieni. Wiadomo już, że będzie można skorzystać z dopłat do kredytów zaciąganych na kupno także używanego mieszkania, a nie tylko nowego.

Pomoc będzie skierowana do małżeństw, również tych bezdzietnych, oraz osób samotnie wychowujących dzieci w wieku nawet do 25 lat. Pod warunkiem jednak, że młodzież wciąż się uczy.

Państwo przez osiem lat spłacać będzie połowę odsetek od kredytu. Dopłaty jednak będą obowiązywać do mieszkania mniejszego niż 50 metrów lub do 70-metrowego domu. Aby dostać pomoc, nie można oczywiście mieć żadnego innego mieszkania, ani nawet go wynajmować. Rząd zgodzi się dofinansować twój kredyt, pod warunkiem jednak, że zaciągniesz go w złotówkach. I tylko w bankach, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego ma podpisane odpowiednie umowy.

Dodatkowym utrudnieniem jest cena metra mieszkania. Wyliczana będzie dla każdej gminy oddzielnie. Ale już wiadomo, że dopłaty będą tylko dla najtańszych. Chcesz skorzystać z pomocy? Kupuj mieszkanie na peryferiach albo w najgorszej dzielnicy w mieście.