Urlop spędzany w rodzinnym gronie to wydatek kilku, a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Takich sum zdecydowana większość Polaków nie będzie w stanie sfinansować z bieżących zarobków. Pozostają więc dwa wyjścia: oszczędności albo pożyczka. I to pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Odkładając pieniądze na przykład na koncie oszczędnościowym możemy jeszcze liczyć na odsetki dopisywane przez bank. Jeśli bierzemy kredyt, to bank też dopisze odsetki, ale do tego co musimy mu zapłacić. Sprawdziliśmy koszty rocznych kredytów na kwotę 5 tys. zł. Okazuje się, że w niektórych przypadkach trzeba bankowi oddać prawie 6 tys. zł. Ten dodatkowy tysiąc złotych, który jest kosztem kredytu, mógłby przecież uatrakcyjnić nasz wakacyjny wyjazd.

Reklama

W Open Finance przygotowaliśmy ranking kredytów gotówkowych. Przyjrzeliśmy się ofercie 25 banków. Szukaliśmy tych, które mają najniższy całkowity koszt kredytu, czyli gdzie trzeba oddać bankowi najmniej ponad to co się pożycza. Przeanalizowaliśmy ofertę rocznych kredytów na 5 tys. zł dla mieszkającej w Warszawie rodziny 2+1 zarabiającej łącznie 5 tys. zł netto. Obie osoby pracują na etacie i mają umowę na czas nieokreślony. Nie mają innych zobowiązań, a poprzednie spłacili terminowo. Osobno sprawdziliśmy ofertę dla stałych klientów banku, a osobno dla tych nowych, bo często ci drudzy mogą dostać gorsze warunki.

Wyniki rankingu pokazują, że kredyt na wakacje może być naprawdę dużym wydatkiem. Nasza przykładowa rodzina musiała by wydać 995 zł gdyby zaciągnęła kredyt w Banku Pocztowym, a nie należałaby do grona klientów tej instytucji. Oferta dla stałych klientów jest tańsza zaledwie o 65 zł. W PKO BP dotychczasowi klienci muszą ponieść koszt 790 zł, nowi 847 zł. Drogo jest jeszcze w mBanku: 835 dla nowych klientów i 739 dla stałych. Musimy jeszcze pamiętać o tym, że nasza przykładowa rodzina jest z punktu widzenia banku dość dobrym klientem. Zatrudnienie na etacie na czas nieokreślony, brak innych kredytów, terminowa spłata poprzednich, to dla banku nie lada zalety. Dla gorszych klientów oferta banków będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna, a całkowity koszt pożyczki na 5 tys. zł na pewno przekroczy tysiąc złotych.

Nasz ranking pokazuje również najtańsze kredyty. Tu całkowity koszt zaczyna się od 360 zł w promocyjnej ofercie Alior Banku, na drugim miejscu mamy BNP Paribas Fortis, który każe sobie zapłacić za kredyt 405 zł. Trzecie miejsce zajął Kredyt Bank z wynikiem 416 zł. W tym banku do 18 czerwca trwa promocja, w ramach której kredyty gotówkowe są udzielane bez prowizji, dzięki czemu koszty kredytów są dużo niższe. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem jest posiadanie lub założenie konta w tym banku.

Mimo tego, że oferta najlepszych banków może kusić do zaciągnięcia kredytu na wakacje, warto dokładnie przemyśleć decyzję. Pamiętajmy, że kolejne miesiące będą oznaczały konieczność spłacania kredytu. Może to nam utrudnić podejmowanie innych decyzji finansowych, jak na przykład zaciąganie kredytu na kupno mieszkania. Posiadana pożyczka gotówkowa będzie przecież pogarszała naszą zdolność kredytową. Stosunkowo niewielkie wydatki, jak właśnie wyjazd na wakacje, zdecydowanie lepiej finansować z odłożonych wcześniej pieniędzy. Trzeba tylko kilka miesięcy wcześniej podjąć decyzję i zacząć oszczędzać.

Reklama