Postępująca od jesieni ubiegłego roku liberalizacja rynku kredytów hipotecznych sprawia, że mieszkańcy większości miast mogą kupić coraz większe mieszkania. W ciągu ostatniego miesiąca najwięcej zyskali łodzianie. W związku ze spadkiem mediany ceny transakcyjnej w tym mieście (w ciągu miesiąca o ponad 150 zł za m2, do 4197 zł), zarabiając średnią krajową można kupić mieszkanie o 5 proc. większe niż przed miesiącem. Łódzkie małżeństwo z dzieckiem o przychodach równych 6866,64 zł brutto (dwukrotność średniej krajowej) otrzyma kredyt wystarczający na zakup lokum o powierzchni 95,3 m2, singiel natomiast będzie mógł sobie pozwolić na 46,9 m2.

Reklama

Wzrost dostępności mieszkań zaobserwowaliśmy też w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. We wszystkich tych miastach powierzchnia wzrosła o 1,6-2,6 proc. Jedyną aglomeracją, w której w ostatnim miesiącu zanotowano spadek był Poznań, gdzie powierzchnia dostępnego mieszkania spadła o 0,5 m2 dla rodziny 2+1 i o 0,3 m2 dla singla. Jest to efekt 2-proc. wzrostu cen mieszkań. Z transakcji przeprowadzonych przez klientów Open Finance i Home Brokera wynika, że w ostatnim miesiącu ceny nieruchomości w stolicy Wielkopolski wzrosły z 5574 do 5687 złotych.

W najtrudniejszej sytuacji są jak zwykle osoby kupujące mieszkanie w Warszawie. Wysokie ceny nieruchomości w stolicy (w lipcu mediana cen transakcyjnych wyniosła 7964 zł) sprawiają, że rodzina zarabiająca dwie średnie krajowe dostanie kredyt wystarczający na mieszkanie o powierzchni 50,2 m2. Sytuacja singla z jednokrotnością przeciętnej pensji jest jeszcze trudniejsza, bo kupi on tylko 24,7 m2 mieszkania. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że ogłaszana przez GUS średnia krajowa jest wartością czysto teoretyczną, w Warszawie są droższe mieszkania, ale i wyższe pensje, więc ta niekomfortowa sytuacja mieszkańców stolicy jest złudna.

Open Finance co miesiąc przygląda się temu, jak duże mieszkanie może w największych polskich miastach kupić na kredyt rodzina zarabiająca dwukrotność średniej krajowej publikowanej przez GUS oraz singiel zarabiający dokładnie ową średnią. W lipcu przeciętna pensja (brutto) w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 3433,32 zł (2458,98 zł netto) i była o 0,87 proc. wyższa od czerwcowej.