Od początku ferii prowadzone są wzmożone kontrole skarbowe przedsiębiorców. Są już pierwsze efekty tych działań w postaci kilkuset wystawionych mandatów. Najczęstsze błędy to brak ewidencji wszystkich transakcji i niewydawanie paragonów.

Od trzech tygodni trwa sprawdzanie przez inspektorów kontroli skarbowej podatników działających sezonowo. Kontrole przeprowadzane są głównie w miejscowościach, które są najczęściej odwiedzane przez turystów podczas ferii zimowych. Urzędnicy mają sporo pracy. Wystawili już kilkaset mandatów na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Główne przewinienia podatników dotyczą nieewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej i niewydawania paragonów. Choć są też bardziej pomysłowi przedsiębiorcy, np. stosujący w swojej działalności atrapy urządzeń fiskalnych. To wnioski sondy DGP przeprowadzonej w urzędach kontroli skarbowej (UKS).

Na początku stycznia Ministerstwo Finansów zapowiedziało wzmożone kontrole podatników prowadzących działalność sezonową w kurortach zimowych. Okazuje się, że nie było to tylko straszenie podatników. Jolanta Strojna z UKS w Kielcach podaje, że kontrolerzy sprawdzają m.in. prowadzenie działalności zgodnie z przepisami, posiadanie kasy fiskalnej oraz dokonywanie na niej ewidencji, wydawanie paragonów stwierdzających sprzedaż.

Więcej informacji: Fiskus zarabia na feriach

p