Około 8 mln osób korzysta w Polsce z kont internetowych. Ich główną zaletą jest wygoda i najczęściej bardzo niskie opłaty. Zwycięzca rankingu kont internetowych jest Deutsche Bank, którego konto dbNet zdobyło najwięcej punktów w zestawieniu przygotowanym wspólnie z Open Finance. "Fakt, że z naszego konta można korzystać bezpłatnie, powoduje, że coraz więcej klientów przekonuje się do bankowości internetowej" - mówi Leszek Niemycki, prezes Deutsche Bank PBC.

Reklama

Rachunek jest rzeczywiście za darmo, jeśli klient dokona w miesiącu chociaż jednej transakcji kartą. Konto dbNet zostało wprowadzone do oferty w lipcu 2009 r., czyli w czasie, gdy o końcu kryzysu w branży nikt jeszcze nie mówił. Mimo to zaproponowano klientom bardzo dobre warunki. Przelewy są darmowe, można też bez żadnych opłat korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Drugie miejsce w rankingu przypadło Eurobankowi z kontem online, którego główną zaletą jest oprocentowanie.

Sam rachunek internetowy także jest za darmo, jeśli co miesiąc wpływa na niego 800 zł. Prawie złotówkę płaci się natomiast za kartę. Eurobank ma niewielką sieć bankomatów (179), w których wypłata jest bezpłatna. Wypłata w urządzeniach innych banków i sieci kosztuje złotówkę.

Na trzecim miejscu, ex aequo, znalazły się konta internetowe prowadzone przez mBank i MultiBank, czyli siostrzane instytucje z grupy BRE. Ich rachunki są także darmowe. W mBanku darmowa jest też karta, za którą w MultiBanku płaci się 2 lub 3 zł, albo nic, jeśli wykona się transakcje kartą za co najmniej 500 zł. Oba banki nie pobierają opłat za przelewy internetowe, za to wypłata z obcego bankomatu kosztuje aż 5 zł. Na szczęście obie instytucje mają ponad 4 tys. bezprowizyjnych maszyn.

Więcej informacji: Konto dbnet na pierwszym miejscu w rankingu kont internetowych

p