Koleje Mazowieckie kupiły 20 nowych pociągów - we wtorek przedstawiciele władz woj. mazowieckiego, spółki i producentów podpisali umowę w tej sprawie. Zamówione składy mają wyjechać na tory w 2011 r. Wartość umowy to ponad 460 mln zł.

Reklama

>>>Osobowe znikają z polskich torów

Wszystkie nowe pociągi zostaną dostarczone do końca 2011 r. Pierwsze składy Koleje Mazowieckie mają otrzymać w styczniu 2011 r. Przetarg wygrały spółki PESA z Bydgoszczy i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki". Zakup taboru dofinansuje Unia Europejska.

Nowe pociągi będą mogły jechać z prędkością 160 km/godz. Pomieszczą co najmniej 430 osób. Składy będą niskopodłogowe, klimatyzowane, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych i wyposażone w monitoring. Jak zapowiedział p.o. prezesa Kolei Mazowieckich Arkadiusz Olewnik, nowe pociągi zostaną skierowane na trasy o największym ruchu pasażerów, np. na szlaki: Warszawa - Sochaczew, Warszawa - Skierniewice, Warszawa - Radom, czy Warszawa - Tłuszcz. Ostatecznie zostanie to ustalone przy opracowywaniu rozkładu jazdy 2010/2011 r.

Czytaj dalej>>>"Z naszego punktu widzenia na najbardziej obciążonych trasach wygodne i pojemne pociągi są bardzo potrzebne, zwłaszcza w godzinach szczytu. Zauważamy, że coraz więcej ludzi z powodu korków i nadmiernego obciążenia dróg dojazdowych i wyjazdowych z Warszawy chce i korzysta z transportu kolejowego" - powiedział marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Dodał, że podpisana we wtorek umowa to część programu inwestycyjnego na najbliższe kilka lat. Wyjaśnił, że Koleje Mazowieckie chcą kupić kolejnych 16 pociągów do obsługi połączenia kolejowego do powstającego portu lotniczego w Modlinie. Inwestycje w tabor i kupno co najmniej kilkunastu pociągów planuje też należąca do samorządu województwa Warszawska Kolej Dojazdowa.

>>>W pociągu będzie internet

Członek zarządu woj. mazowieckiego odpowiedzialny za infrastrukturę Piotr Szprendałowicz powiedział, że na te plany w najbliższych trzech - czterech latach zostanie wydane w sumie 1,3 mld zł w przypadku Kolei Mazowieckich i 400 mln w przypadku w WKD. Olewnik uzupełnił, że oferty na dostarczenie do spółki 16 nowych pociągów do obsługi trasy do Modlina oraz na modernizację starego taboru i dostarczenie 11 lokomotyw mają być złożone w tym miesiącu. "Myślę, że w pierwszych miesiącach przyszłego roku możemy się spodziewać rozstrzygnięć" - dodał.

Koleje Mazowieckie należą do samorządu województwa. Obsługują pasażerski ruch kolejowy na Mazowszu. Szacuje się, że spółka ma 10 proc. udziału w rynku. Zatrudnia ok. 2,5 tys. pracowników.