General Motors zastanawia się nad sprzedażą części firmy, wytwarzającej samochody marki Saab, pekińskiemu Beijing Automotive Industry Holding. Zarząd wziął pod uwagę chińską ofertę kupna Saaba, po tym jak przedsiębiorstwo Koenigsegg Group zrezygnowało w zeszłym tygodniu z możliwości połączenia się z Beijing Automotive Industry.

Reklama

>>>Saab zbankrutuje za tydzień

Amerykański koncern rozważa także całkowitą likwidację Saaba. Główną przyczyną decyzji GM są bardzo złe wyniki sprzedaży tej marki. W Europie w 2009 roku (pierwsze 10 miesięcy roku) sprzedaż spadła o 59 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, a w Stanach Zjednoczonych obniżyła się o blisko 62 proc.

Według nieoficjalnych źródeł pochodzących z GM, biorąc pod uwagę pozostałych kandydatów do zakupu, Chińczycy mają dużą szansę na realizację transakcji. Zamierzają bowiem skoncentrować się na dalszym rozwoju firmy, a nie jego likwidacji. Chcą stworzyć z Saaba markę konkurencyjną na światowych rynkach oraz zwiększyć nakłady finansowe na modernizację i unowocześnienie poszczególnych modeli aut.

Więcej informacji: Czy GM sprzeda nierentownego Saaba Chińczykom?

p