Leczenie sanatoryjne (uzdrowiskowe). Dla kogo?

Leczenie sanatoryjne inaczej nazywane uzdrowiskowym przede wszystkim wskazane jest dla osób, które borykają się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Zalecane jest głównie osobom z chorobami przewlekłymi, a także w przypadku rehabilitacji po szpitalnej i po ambulatoryjnej.Z dofinansowania do leczenia sanatoryjnego z NFZ, ZUS, KRUS lub PFRON mogą skorzystać osoby, u których stwierdzono choroby przewlekłe, lub też wymagają one rehabilitacji po pobycie w szpitalu.

Leczenie sanatoryjne (uzdrowiskowe) jest prowadzone w określonych kierunkach leczniczych. Oznacza to, że o tym czy dana osoba może skorzystać z tego rodzaju leczenia, decydować będzie rodzaj jej schorzenia. Leczenie uzdrowiskowe (sanatorium) w przypadku osób dorosłych trwa 21 dni. Skierowanie wydaje lekarz.

Reklama
Reklama

Kto może skorzystać z dofinansowania do leczenie sanatoryjnego?

Dokładna lista wskazań i przeciwwskazań do leczenia w sanatorium jest wymieniona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 z poz.zm. Zalicza się do nich m.in.: wybrane choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby górnych dróg oddechowych, choroby kardiologiczne oraz nadciśnienia, choroby naczyń obwodowych, choroby układu trawiennego, schorzenia takie jak cukrzyca, osteoporoza, choroby skóry czy teżschorzenia endokrynologiczne.

Chociaż w większości przypadków za pobyt w sanatorium trzeba zapłacić – gdyż pobyt jest współfinansowany a nie refundowany - ceny te są dość przystępne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę lokalizację oraz korzyści dla zdrowia kuracjusza.

Sanatorium za darmo?

Są jednak sytuacje, w których można jechać do sanatorium za darmo. Darmowe leczenie sanatoryjne przysługuje między innymi:

  • osobom, którym grozi utrata pracy z powodu problemów zdrowotnych
  • osobom, które uległy wypadkom podczas wykonywanej pracy
  • dzieciom i młodzieży do 18. roku życia lub młodzieży uczącej się do 26. roku życia
  • dzieciom niepełnosprawnym o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • dzieciom z rentą rodzinną

Dofinansowanie lub refundację leczenia uzdrowiskowego oferują: NFZ, ZUS, KRUS i PFRON. Oczywiście do sanatorium możemy się wybrać także na własny koszt, jednak wówczas zapłacimy znacznie więcej.