Wymiana walut online to rosnący biznes. Dużo niższe koszty, wygoda oraz prostota to czynniki, które powodują, że klienci rezygnują z kantorów stacjonarnych i wymiany walut w bankach czy za pomocą bankowości elektronicznej, na rzecz kantorów internetowych.
Reklama

Zobacz, w którym banku założysz bezpłatne konto! >>>

– Na rynku wymiany walut w Polsce można wyróżnić dwa dominujące modele działalności – mówi Robert Galoch, trader kantoru internetowego Rkantor.com. – Jeden z nich to właściciele prywatni, do których należą takie podmioty, jak Cinkciarz.pl, Internetowykantor.pl czy Walutomat.pl. Własne kantory mają również banki, i to jest drugi z możliwych modeli – kantor internetowy jest wtedy dostępny tylko dla klientów danego banku, aby z niego korzystać, trzeba założyć tam konto. Taką ofertę ma Alior Bank i mBank. Kantor internetowy Rkantor.com to rozwiązanie, które łączy zalety funkcjonowania obu tych modeli. Właścicielem Rkantor.com jest Raiffeisen Polbank, co sprawia, że klienci kantoru mogą być spokojni o wymieniane tam środki. Rkantor.com jest jednak podmiotem samodzielnym, odrębnym od banku, dlatego aby z niego korzystać, klienci nie muszą zakładać konta w Raiffeisen Polbank. Kantor Grupy Raiffeisen jest przykładem zmian, jakie zachodzą branży fintech (finansowo-technologicznej), które w Polsce możemy dostrzec w sektorze wymiany walut oraz usługach płatniczych. Wydzielenie odrębnego podmiotu umożliwia większą elastyczność i lepsze dostosowanie do zmian zachodzących na rynku. Klienci mają dostęp do wielu funkcjonalności, których próżno szukać na rynku prywatnych kantorów internetowych – mam tu na myśli przelew na e-mail, możliwość wymiany crossów walutowych czy dostawę gotówki przez firmę kurierską – wyjaśnia Robert Galoch.

Technologia i funkcjonalności

Kantor internetowy Alior Banku i Rkantor.com od Raiffeisen Polbank oferują swoim użytkownikom zaawansowane funkcjonalności stworzone z myślą o tych, którzy na co dzień zajmują się walutami. Mowa tu o takich rozwiązaniach jak:
  • obsługa wielu walut w ramach jednego profilu,
  • szybkie przelewy,
  • możliwość zamówienia kart walutowych do rachunków w EUR, GBP i USD (Alior Banku),
  • wypłata pieniędzy w oddziałach (Alior Bank, Raiffeisen Polbank),
  • wypłata pieniędzy na SMS (euro i złotówki) w 6500 bankomatach sieci Euronet (Rkantor.com),
  • dostawa gotówki (PLN) kurierem InPost (Rkantor.com).

Ceny

Dla osób wymieniających waluty online najważniejsze są oczywiście kursy, po jakich mogą to zrobić. Który kantor wypada pod tym względem najlepiej? Alior Bank, mBank czy Rkantor.com od Raiffeisen Polbank? Wszystko zależy od tego, co weźmiemy pod uwagę.
Najpierw zaczniemy od porównania ofert wyżej wymienionychkantorów ze standardową tabelą kursową, po której wymienimy waluty, np. w oddziale czy robiąc zwykły przelew z jednego konta walutowego na inne konto walutowe. Oczywiste jest to, że w kantorze internetowym będzie taniej. W poniższym zestawieniu można zobaczyć, że spread (różnica między kursem kupna i sprzedaży) jest znacznie niższy w kantorze internetowym mBanku.
TotalMoney.pl
Następnie sprawdzimy, czy kursy walut w kantorach internetowych polskich banków i Rkantor.com bardzo się od siebie różnią. Jak wynika z poniższego zestawienia, różnice są, ale nie tak duże jak między tabelą kursową, a kursem w internecie w tym samym banku. W naszym pomiarze (dolar, 29 stycznia 2016, 10:25) najlepiej wypadł Rkantor.com (kupi od nas najdrożej, a sprzeda najtaniej). Na drugim miejscu znalazł się kantor Alior Banku, a na trzecim mBanku.
TotalMoney.pl
Sprawdźmy zatem, jak kantory internetowe założone przez banki wypadają na tle trzech dużych graczy na rynku internetowej wymiany walut. Najlepsze warunki podczas naszej obserwacji (frank szwajcarski, 29 stycznia 2016, 10:25) zaoferował w przypadku obu transakcji (kupno i sprzedaż) Walutomat. Różnice były jednak niewielkie, rzędu 1-3 grosze na jednym franku, nie była to więc jakaś dramatyczna przewaga. Reszta stawki jest naprawdę zróżnicowana, a kantory internetowe banków nie ustępują zbytnio cenami niezależnym operatorom.
TotalMoney.pl

Promocje i rabaty

Kantory internetowe wprowadzają tymczasowe promocje, które uatrakcyjniają ich kursy. Obecnie Rkantor.com proponuje program punktowy, dzięki któremu można zaoszczędzić na spreadzie. Zakładając konto w Rkantor.com, dostajemy 1 000 punktów na start. Co więcej, jeśli polecimy Rkantor.com znajomemu (wysyłając mu kod polecający), to i my, i osoba, którą zapraszamy, dostajemy po 500 punktów na darmową wymianę walut. Znajomy otrzyma punkty od razu, a nam zostaną one naliczone po pierwszej transakcji dokonanej przez poleconą osobę. Warto dodać, że liczba osób, które możemy zaprosić do korzystania z Rkantor.com, jest nieograniczona. Punkty możemy także zdobyć za korzystanie z kantoru – za wymianę 10 jednostek dowolnej waluty otrzymamy 1 punkt. Te zaś można wymieniać na walutę po średnim kursie, czyli za darmo (1 punkt = 1 jednostka waluty). W innych kantorach internetowych (np. InternetowyKantor.pl) przyznają punkty za polecenie usług znajomym (1 000 punktów za pierwsze skuteczne polecenie oraz 100 punktów za każde kolejne polecenie w danym miesiącu kalendarzowym), za udział w konkursach i promocjach , lub za transakcje wykonywane przez znajomego (1 punkt za każde 10 USD/EUR/CHF/GBP).
TotalMoney.pl
TotalMoney.pl

Opłaty

Porównaliśmy również tabele opłat i prowizji w kantorach internetowych. Sprawdziliśmy, z jakimi kosztami musi się liczyć klient, który chce wymienić walutę i będzie w tym celu przesyłał środki do i z polskiego banku współpracującego z kantorem internetowym (czyli takiego, w którym kantor ma konto). Porównaliśmy też koszty wypłaty pieniędzy z bankomatu w każdym z nich.
W tym porównaniu najgorzej wypadł Walutomat, który jest jedynym kantorem internetowym w naszym zestawieniu pobierającym prowizję za zrealizowanie transakcji. Choć oferuje trochę niższy kurs, to klient i tak będzie musiał zapłacić 0,2% wartości transakcji (np. 2 zł przy wymianie 1 000 zł) za przewalutowanie. W innych kantorach internetowych nie pobiera się takiej opłaty, ale tu kursy wymiany są trochę gorsze.
Z reguły kantory internetowe nie naliczają opłat za wpłaty i wypłaty w oddziałach banków i przelewy (krajowe i zagraniczne). Jeśli chodzi o wypłaty na rachunek, to tu koszty mogą naliczyć banki, z którymi dany kantor nie współpracuje (nie ma w nich konta). Mowa tu o kosztach rzędu 2-5 zł za przelew (wszystko można sprawdzić na stronach internetowych kantorów). Negatywnym wyjątkiem jest kantor mBanku, w którym zapłacimy za przelewy na inne konta walutowe w Polsce. Jeśli korzystamy z przelewu SEPA (dla euro), bank naliczy nam 5 zł, w innych przypadkach będzie to co najmniej 20 zł.
Co więcej, klienci korzystający z usług kantorów internetowych założonych przez banki mogą także wypłacać pieniądze z bankomatów. W Alior Banku taka operacja jest darmowa w każdym bankomacie w Polsce, w mBanku bezpłatnie zrobimy to w każdym bankomacie współpracującym z bankiem (np. sieci Euronet czy Planet Cash), zaś w Rkantor.com zapłacimy 5 zł za wypłatę w PLN i 2,5 EUR za wypłatę w EUR (klienci Rkantor.com mogą korzystać tylko z bankomatów sieci Euronet). Warto jednak od razu dodać, że Rkantor.com umożliwia wypłatę z bankomatów Euronet bez użycia karty, co więcej pieniądze może również odebrać wyznaczona przez nas osoba – trzeba tylko w systemie transakcyjnym wprowadzić imię, nazwisko i numer telefonu odbiorcy oraz kwotę wypłaty. Wtedy otrzyma on dwa SMS-y: pierwszy z numerem transakcji, drugi z informacją o kwocie i walucie oraz PIN do transakcji (ważny przez 24 godziny).

Aktualne porównanie kont bankowych. Sprawdź >>>

Na koniec warto podkreślić, że klienci mogą się tylko cieszyć z konkurencji jaka panuje między podmiotami oferującymi internetową wymianę walut. Dzięki niej koszty przewalutowania w Polsce w ostatnich latach spadły, a rozwój technologii sprawił, że cały proces wymiany walut stał się prostszy i wygodniejszy. Teraz o klientów postanowiły zawalczyć również banki. To bardzo dobra wiadomość.
Wypowiedzi udzielił Robert Galoch – dealer/ trader Rkantor.com, kantoru internetowego banku Raiffeisen Polbank.