Niemiecki minister finansów Wolfgang Scheuble skrytykował decyzję amerykańskiego Zarządu Rezerwy Federalnej (Fed) o wykupieniu od banków obligacji skarbowych rządu USA w celu rozruszania pogrążonej w stagnacji gospodarki.W rozmowach z programami telewizji publicznej ARD i ZDF Scheuble zarzucił Amerykanom złamanie międzynarodowych ustaleń. "Nie sądzę, by rozwiązali w ten sposób swoje problemy - powiedział. - I uważam, że stwarzają kolejne problemy dla świata".

Reklama

Jak dodał, na przykładzie obecnych gospodarczych sukcesów Niemiec wyraźnie widać, że trudności gospodarczych nie da się rozwiązać zwiększając deficyt finansów państwa. "Krytycznie odniesiemy się do tej sprawy podczas naszych dwustronnych rozmów z amerykańskimi przyjaciółmi, a także w trakcie szczytu G-20 w Korei Południowej w przyszłym tygodniu" - zapowiedział Schaeuble w wywiadach, które wyemitowano w czwartek późnym wieczorem.

Ocenił on, że już w przeszłości Fed "wpompował w gospodarkę nieskończenie wiele pieniędzy". "Rezultaty są opłakane" - dodał.Także niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle krytycznie ocenił najnowsze decyzje Fed. "Patrzę na to z obawami. Wątpię, czy drukowanie pieniędzy przez amerykański bank centralny pobudzi koniunkturę" - ocenił.

W środę amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej zapowiedział wykupienie od banków obligacji skarbowych rządu USA za kwotę 600 mld dolarów. W tym samym czasie Fed zainwestuje też w obligacje 250-300 miliardów dolarów ze swego portfela hipotek, więc w sumie będzie to wykup od banków obligacji skarbowych rządu USA na łączną kwotę 850-900 miliardów dolarów.

Jest to już drugi podobny zakup interwencyjny obligacji skarbowych od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. Poprzednio wykupiono obligacje na sumę 1,7 biliona dolarów. Eksperci przestrzegają jednak przed ryzykiem związanym z zakupem obligacji. Prowadzi to do osłabiania dolara, co może wywołać wojny handlowe z partnerami ekonomicznymi USA.