Minister skarbu Aleksander Grad podczas dwudniowej wizyty w Oslo i Sztokholmie zachęcał skandynawskie instytucje finansowe do zainwestowania w polskie rynki kapitałowe. Jednym z tematów rozmów była prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Reklama

Polska delegacja zakończyła wizytę w Sztokholmie w czwartek po południu. "Odbyliśmy szereg bardzo owocnych spotkań z takimi instytucjami, jak: Nordea, SEB, Swedbank, czy z norweskim funduszem gromadzącym nadwyżki ze sprzedaży ropy" - powiedział PAP w Sztokholmie minister skarbu Aleksander Grad.

W ocenie ministra skandynawskie instytucje finansowe są aktywne na polskim rynku, a ich przedstawiciele "wiedzą o dobrej sytuacji ekonomicznej Polski". Zdaniem ministra warto dalej promować polską gospodarkę w Szwecji i Norwegii. "Nasza giełda staje się stolicą finansową Europy Środkowo-Wschodniej. Przegoniliśmy już Wiedeń, Ateny oraz Pragę" - podkreślił minister.

Jednym z tematów poruszanych w rozmowach z inwestorami była prywatyzacja warszawskiej giełdy. Minister poinformował PAP, że wstępnie datę debiutu akcji GPW na warszawskim parkiecie zaplanowano na 9 listopada. "Celujemy w tę datę, może jednak być jeszcze kilkudniowe przesunięcie" - powiedział szef resortu skarbu.

Skarb Państwa planuje sprzedać ok. 64 proc. akcji GPW, a jednocześnie zachować kontrolę strategiczną w spółce. W rękach Skarbu Państwa pozostanie 35 proc. walorów giełdy. W ciągu najbliższych trzech-pięciu lat ma nastąpić drugi etap prywatyzacji tej spółki.

Wizyta polskiej delegacji w stolicach Norwegii i Szwecji to kontynuacja programu regularnych wyjazdów inwestorskich kierownictwa MSP. Wcześniej minister Grad spotkał się m.in. z inwestorami z Europy Zachodniej, Azji oraz Stanów Zjednoczonych.

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ je/ jra/
Reklama