Tylko 400 zł jednorazowo będzie można wypłacić z bankomatów sieci Cash4You. To efekt obniżki tzw. stawki interchange, którą dostaje właściciel urządzenia. Od 1 kwietnia właściciel bankomatu od każdej transakcji kartą MasterCard będzie otrzymywał 1,2–1,9 zł (w zależności od rodzaju karty), a nie jak do tej pory 3,5 zł.

Reklama

"Taka decyzja MasterCarda oznacza spadek naszych przychodów o 60 proc." - tłumaczy Rafał Plutecki z DieBold, kierownik rozwoju sieci w Cash4You. Dlatego firma zdecydowała się na wprowadzenie limitu. "To jest pewien dyskomfort dla naszych klientów, ale musimy to zrobić, bo koszty utrzymania maszyn i transportu gotówki są za wysokie" - tłumaczy Rafał Plutecki.

Choć stawkę interchange zmienił na razie tylko MasterCard, decyzja dotycząca limitu dotknie także posiadaczy kart Visa. Niewykluczone, że podobne ograniczenia wprowadzą także inni operatorzy niezależnych sieci bankomatowych, szczególnie gdyby stawki obniżyła też Visa, mająca ponad 60-proc. udział w rynku kart płatniczych w Polsce. Zdaniem ekspertów obniżenie interchange może zahamować rozwój sieci bankomatów w Polsce. Na koniec III kwartału 2009 r. było ich w Polsce ponad 15 tysięcy. Średnio klient brał 374 zł. Na ponad 400 zł opiewała co dziesiąta wypłata.