Analizując plany inwestycyjne firm deweloperskich, można już powiedzieć, że kryzys już się skończył. Dom Development już jesienią rozpoczął duże inwestycje. "Osiedle Saska Kępa to docelowo największa inwestycja w historii Dom Development. Uznaliśmy, że ożywienie daje nam podstawy do decyzji o rozpoczęciu tej budowy" - mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Reklama

Więcej mieszkań do wyboru

Na osiedlu powstać ma prawie 1600 mieszkań, a w pierwszym etapie 470. Łącznie budowa ma kosztować, przy obecnych cenach, ok. 700 mln zł. Firma rozpoczęła też budowę osiedla Derby, w którym powstanie prawie 260 lokali. Kilka dni temu, nie czekając na poprawę pogody, rozpoczęto też budowę osiedla Klasyków na 491 mieszkań (w pierwszym etapie 135 lokali).

Na poprawę pogody i ustąpienie mrozów nie czeka też spółka Diamentic Estate, która rozpoczęła właśnie realizację drugiego etapu budowy osiedla domów jednorodzinnych Saskie Zacisze. Przedstawiciele firmy nie obawiają się, że nie będzie popytu.

"Osoby, które planują zakup domu, to klienci dysponujący dość wysokim poziomem kapitału lub posiadający dużą zdolność kredytową. Dlatego restrykcyjna polityka kredytowa banków czy oczekiwanie na spadki cen nie dotyczą generalnie klientów poszukujących domu" - mówi Piotr Stachulski, zarządzający spółką Diamentic Estate.

Większość firm deweloperskich z nowymi inwestycjami czeka jednak do wiosny. W tej chwili trwają prace tylko przy tych inwestycjach, które są już zamknięte i mróz nie przeszkadza w ich prowadzeniu.

Więcej informacji: Deweloperzy nie mają już problemów z uzyskaniem kredytów - rozpoczynają inwestycje

p