Być może w tym roku dojdzie także do długo oczekiwanej zmiany nazwy banku Pekao – większość banków w grupie ma w swojej nazwie Unicredit. "Jeżeli zmienimy nazwę, to będzie ona brzmiała Unicredit Pekao. Ale decyzja jeszcze nie zapadła - trzeba wszystko dokładnie przeanalizować. Nie spodziewałbym się decyzji w tym półroczu" - mówi wiceprzewodniczący rady nadzorczej Pekao, Federico Ghizzoni.

Reklama

Zapewnia też, że Pekao w tym roku będzie aktywnie udzielać kredytów. "Problemem jest mały popyt, szczególnie po stronie kredytów dla firm. Zauważyliśmy ożywienie w kredytach hipotecznych, myślę, że podobne zjawiska zauważymy w sektorze firm. Chcemy, by w 2010 roku Pekao rósł pod względem wartości udzielonych kredytów szybciej niż rynek" - mówi Federico Ghizzoni.

Dyskusje nad wprowadzeniem dywizjonalizacji trwają w Pekao od kilku miesięcy. Jak pisaliśmy wcześniej, to właśnie ta koncepcja była głównym powodem dymisji Jana Krzysztofa Bieleckiego z funkcji prezesa drugiego co do wielkości banku w Polsce. Federico Ghizzoni zapewnia, że nie chodzi o to, by kluczowe decyzje były podejmowane w Mediolanie, a nie w Warszawie. "Nie ma powodu, by zmieniać coś, co działa dobrze. Nie byłoby to logiczne, jesteśmy w Polsce od 11 lat, bank jest zyskowny i to wynik m.in. zarządzania przez lokalnych menedżerów, którzy znacznie lepiej znają rynek" -zapewnia członek rady nadzorczej Pekao.

Teraz szczegóły zmian ma poznać Komisja Nadzoru Finansowego - o tym, że czeka na nie z niecierpliwością – pisaliśmy na początku tego tygodnia. "Liczymy, że dywizjonalizację w Polsce uda nam się wprowadzić w krótkim czasie" - mówi Federico Ghizzoni.

Na czym ona polega? Według przedstawiciela Grupy Unicredit, na większej specjalizacji poszczególnych pionów w banku i lepszej komunikacji między tymi pionami w obrębie grupy. Najbardziej wpłynąć ma na działalność pionów odpowiedzialnych za obsługę korporacji i bankowość inwestycyjną. W sześciu krajach wprowadzono koncepcję dywizjonalizacji lub jest ona właśnie wdrażana – obowiązuje ona już we Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii i Bułgarii, do końca pierwszego półrocza powinna być wdrożona w Rosji, Chorwacji i na Węgrzech.

Więcej informacji: Unicredit Pekao - tak może brzmieć nowa nazwa banku numer 2 w Polsce

p