Minął miesiąc od ogłoszenia przez Komisję Nadzoru Finansowego nowej rekomendacji dla banków, dotyczącej zasad udzielania kredytów, a w większości z tych instytucji prace nad jej wdrożeniem są już bliskie zakończenia. Jak wynika z ankiety, jaką DGP rozesłał do banków, najszybciej zostanie wprowadzona zasada, wg której kredytów nie dostaną osoby przeznaczające na obsługę dotychczasowych zobowiązań finansowych więcej niż 50 proc. (lub 65 proc. w przypadku osób zamożnych) dochodów. A zdaniem naszych rozmówców ta reguła w największym stopniu ograniczy akcję kredytową.

Reklama

Nordea i Polbank już stosują to ograniczenie, a inne banki twierdzą, że są bliskie zakończenia prac nad jego wdrożeniem. Nawet Lukas Bank - jedna z najbardziej aktywnych na rynku pożyczek konsumenckich instytucji - twierdzi, że jest bliski finału we wprowadzeniu obostrzeń związanych z dotychczas zaciągniętymi zobowiązaniami.

Banki nie muszą się spieszyć z wprowadzaniem w życie rekomendacji T. Składa się ona z 25 zaleceń, z których prawie połowa ma być wdrożona do końca tego roku. Jednak ponieważ pogarsza się jakość portfela kredytowego, banki przyspieszyły prace. W rezultacie, zdaniem bankowców, klienci skutki rekomendacji T mogą już odczuć w sierpniu.

>>>Więcej informacji: Rekomendacja T przyniesie ograniczenie liczby udzielanych kredytów

p