Czy da się obniżyć wiek emerytalny? Ekonomiści analizują

| Aktualizacja:

Obecny system emerytalny nie jest dogmatem i można go modyfikować. Ale o niektórych pomysłach, jak radykalne obniżenie wieku emerytalnego, lepiej zapomnieć – radzą ekonomiści.

wróć do artykułu
  • ~opp
    (2015-05-25 12:33)
    Emerytura 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn należy się jak psu zupa.
  • ~mjk
    (2015-05-25 11:43)
    Dwa zasadnicze ptania:
    1.Kto twozy dobrobyt Państwa - pracujący czy nie? Nie ma tu bezpośrednio znaczenia ilu jest emerytów tylko ilu obywateli ma dochody i placi podatki a nie pobiera zasiłki. likwidujmy najpierw bezrobocie.
    2. Klasycy kapitalizmu twirdzili, że motorem napędzający rozwój gospodarczy jest ludzka chciwość. Należy węc oczekiwać, że jeśli pracodawcy bedą potrzebować pracowników i godziwie zapłcą za ich kwalifikacje to nawet 70 latki chętnie się zatrudnią! Po co więc wydłużać wiek emerytalny czy nie rozsądniej znieść górną granicę przejścia na emryturę a podać wyłącznie wiek minimalny?
  • ~Aneczka
    (2015-05-25 12:46)
    Oczywiście można obniżyć wiek emerytalny, ale ile będzie wtedy wynosiła emerytura 200 czy 300 złotych? A może jeszcze mniej?
  • ~rok2015
    (2015-05-25 16:16)
    panie PIETRU i panie balcerowicz juz raz POlske do prowadziliscie do RUINY
  • ~Henryk Lewandowski
    (2015-05-25 12:17)
    Fatalne prognozy demograficzne i ich wpływ na sytuację przyszłych emerytów oparte są na fałszywym założeniu, iż poziom płac w Polsce nie ulegnie radykalnej zmianie. Wiele problemów i konfliktów w UE, wywołanych rażącą różnicą płac. spowoduje konieczność zrównania wynagrodzeń, a wtedy także radykalnie wzrosną składki na ubezpieczenie społeczne, wpłacane do ZUS lub do innych płatników emerytur... Istnieje przecież oczywista zależność wpływów ze składek od poziomu płac (bez zmiany obowiązującego oprocentowania).
  • ~SKORSKI 13
    (2015-05-26 16:27)
    To POmatoły z likwidowali stocznie, Cegielskiego, Ursus, Żerań i wiele innych zakładów pracy . To był wpływ do ZUS znacznych pieniędzy. zawładnięto 90.000.000.000. złotych z OFE przyszłym emerytom. I pytanie co dalej, to wyprzedaż majątku narodowego za każdą cenę. No i wielki deficyt, którego odsetki rosną. Przy pomnę jak obiecywano cuda, cuda.
  • ~emeryt 5
    (2015-05-25 15:49)
    Można było podnieść wiek emerytalny dla obecnych 20-40 latków, lecz po co podnieśli wiek emerytalny dla ludzi powyżej 50-60 lat. Żona skończyła 60 lat w styczniu i musi jeszcze pracować do października tego roku. Po co ? Ludzie powyżej 60 lat muszą dalej pracować, a młodzi są za granicą lub bez pracy. Co za bezsens. Reformę emerytalną należało przeprowadzić dopiero za kilkanaście lat, gdy bezrobocie spadnie poniżej 5%.
  • ~Polak
    (2015-05-25 15:53)
    Co oni tu chrzania? Przestanie rząd krasc starczy pieniedzy na wszystko takze na emerytury od 65 r. Podwyzszony wiek emerytalny to jawne upokarzanie Polakow przed innymi narodami!
  • ~tele-wic
    (2015-05-25 15:48)
    Proponuję przyjąć inny upływ czasu, nie 45 lat, a 150 lat. Wtedy dane będą bardziej okazałe.
  • ~obserwer_1
    (2015-05-25 16:18)
    o dzięki ci zus-ie i wi debile z mf dzięki wam wiem że dożyję do 83 roku życia a już się martwiłem bo gus podaje że mężczyżni w polsce żyją średnio 75 lat. te 9 lat to chyba prezent od debila komorowskiego
  • ~zefir
    (2015-05-25 18:54)
    Wszystko co można podwyższyć,można też obniżyć.Tzw "rzetelne"odpowiedzi wyselekcjonowanych ekonomistów to bajeczki.Oczywiście ,że obniżenie wieku emerytalnego w dłuższym terminie rodzi dodatkowe koszty i powstaje pytanie czym je pokryć.Wystarczy uszczuplić nadmiernie rozdmuchane przywileje emerytalne by problem sam rozwiązał się w istniejącym systemie.W tym przypadku:móc to chcieć.
  • ~wed
    (2015-05-25 19:01)
    Zlikwidować 15 letnich wojskowych emerytów i będzie o wiele rażniej na rynku.
  • ~realista
    (2015-05-25 19:11)
    Jak nasi politycy będą mniej chadzali po knajpach i wypijali mniej winka po 1500zł na koszt podatnika, to kaska się sama zaoszczędzi..
  • ~Wściekły
    (2015-05-25 22:49)
    Czy da się obniżyć wiek emerytalny? Jak się czyta coś takiego to szlak człowieka trafia . Niech nie obniżają wieku emerytalnego tylko wrócą do tego jak było , 60/65 lat . Ekonomiści psia ich mać .
  • ~bookbis
    (2015-05-25 20:57)
    to chyba żarty przeciez ja zarabiam coraz mniej przy coraz wyzszych skladkach juz teraz po 30 latach zus wysyła mi informacje ,że moja emerytura bedzie nizsza niz minimalna a za dwadziescia lat moze dostane stowe wiecej, Tak wiec wychodzi ze bede pracowała do u...nej smieci nie doczekawszy sie nigdy emerytury bo aby uzbierac jescze mimimalna kwote bede dybac nastepne czterdziesci lat. dawac mi tu emeryture obywatelska to moze doskrobie sobie cos jeszcze
  • ~Devil&Lucyfer Spółka ZOO
    (2015-05-25 21:56)
    Dziadu ,dziadu to my mamy miejsce dla psa i suki ta jak Pismo stanowi...
  • ~marmara506
    (2015-05-25 14:03)
    re - wschodnia mdusza - dlaczego stokrotko nie rozliczasz p.Komorowwskiego z multum obietnic, które złożył ???
  • ~bolek
    (2015-07-11 23:27)
    szkoda że Wojtek nie tłukł jak psów tych buntowników z sierpnia 1981 roku
  • ~ola