Prezydencka minister zapewnia, że nie dojdzie do sytuacji niewypłacalności ZUS. Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta odpierała w radiowej Jedynce krytyczne uwagi zawarte w raporcie NIK na temat emerytur.

Reklama

W najnowszym raporcie Izba ostrzega, że zabraknie pieniędzy na emerytury z ZUS. Wszystko przez narastanie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, mimo niedawnych zmian ustawowych w sprawie OFE. Irena Wóycicka nie zgadza się z tymi prognozami. Prezydencka minister powiedziała, że deficyty ZUS są pod kontrolą, gdyż są uzupełniane z budżetu państwa. To są podobne w skali deficyty i w przypadku braków ta dotacja z budżetu jest automatyczna, od początku lat 90., kiedy sytuacja finansowa była o wiele trudniejsza, ani razu nie zdarzyło się, by ZUS zawiódł świadczeniobiorców - zaznaczyła Irena Wóycicka.

Prognozy NIK podzielają również instytucje eksperckie. Fundacja Republikańska oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawiły w zeszłym roku „Raport o sytuacji ZUS", w którym obie organizacje podważają rządowe prognozy dotyczące sytuacji systemu emerytalnego. Według autorów raportu, ZUS zbankrutuje do 2020 roku.