Projekt założeń zmian w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych premier ma poznać do końca tygodnia. Jestem przekonany, że ministrowie: Rostowski i Kosiniak-Kamysz mi to przedstawią - mówił Donald Tusk dziennikarzom w Sejmie. Dodał, że prezentacja rozwiązań opinii publicznej nastąpi dopiero we wrześniu, ale już po Forum Ekonomicznym w Krynicy, które rozpoczyna się w najbliższy wtorek.

Reklama

Donald Tusk powiedział, że Forum Ekonomiczne nie jest właściwym miejscem na prezentowanie zmian w systemie emerytalnym. Miejscem do przedstawiania tak ważnych spraw dla emerytów jest Rada Ministrów - zaznaczył.

W związku z obecnością premiera na Forum w Krynicy, posiedzenie rządu odbędzie w czwartek - 5 września. Wtedy rząd zajmie się projektem budżeu na 2014 rok.
Szef rządu, pytany, kto poprze zmiany w OFE odparł, że liczy na opozycję - SLD oraz Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli poważnie traktować wypowiedzi liderów SLD i PiS-u, to widać wyraźnie, że są zainteresowani nawet bardziej radykalnymi rozwiązaniami, niż te, które rozpatruje rząd - powiedział. W ocenie premiera, każda ustawa, która zatrzyma - jak się wyraził - ten zły proceder, jakim jest finansowanie OFE poprzez zadłużanie państwa polskiego, będzie mogło chyba liczyć na większość w parlamencie, niezależnie od koloru danej partii.


W lipcu rząd przekazał do konsultacji społecznych trzy propozycje zmian w systemie emerytalnym. Pierwszy z nich przewiduje likwidację części obligacyjnej Funduszy, drugi wprowadza dobrowolność przynależności, a trzeci dobrowolność z dodatkową składką.