Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że zbada ustawę emerytalną pod kątem jej zgodności z konstytucją. Dodał, że decyzję w tej sprawie podejmie bez zbędnej zwłoki, ale potrzebuje czasu na analizę wszystkich za i przeciw.

Prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. Na briefingu po spotkaniu zapowiedział, że zbada konstytucyjność ustawy emerytalnej. Komorowski zaznaczył, że na razie nie dostrzega zagrożenia w tym zakresie, jednak - jak dodał - te badania muszą jeszcze potrwać.

Komorowski poinformował też, że ustawa emerytalna wpłynęła już do niego z Senatu. W czwartek Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o emeryturach z FUS, zakładającej m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.