W grudniu ub. roku Włoch został aresztowany na dwa dni, jednak zwolniono go bez postawienia zarzutów. Pozostaje on jednak podejrzanym w sprawie i od tego czasu był zawieszony w pełnieniu obowiązków sekretarza generalnego ITUC.

Ciąg dalszy afery Katargate

Wydarzenia z ostatnich miesięcy poważnie nadszarpnęły reputację ITUC – twierdzi Akiko Gono, przewodniczący organizacji, która zrzesza 338 związków w 168 krajach na całym świecie, cytowany w komunikacie prasowym.

Reklama

Jak przypomina dziennik „De Tijd” Visentini przyznał się, że otrzymał 50 tys. euro od organizacji byłego posła do Parlamentu Europejskiego Pier Antonio Panzeriego, który odegrał główną rolę w ujawnionym w grudniu 2022 r. skandalu, nazywanym Katargate.

Z upublicznionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom. Do aresztu trafili: była wiceprzewodnicząca PE, grecka europosłanka Eva Kaili oraz belgijski eurodeputowany Marc Tarabella.

Andrzej Pawluszek