Dziś wygasały kontrakty terminowe. Są to swoiste zakłady o kurs, jaki będzie w przyszłości. Inwestorzy chcieci więc przeciągnąć notowania na swoją korzyść, aby na tej transakcji nie stracić. Kontrakty zawiera się na wartość indeksu WIG 20 oraz kilka spółek, które są w nim obecne.

Zwłaszcza z tego powodu przez większość dnia nie było wielu chętnych do zawierania transakcji. Dopiero przed godziną 14 poziom obrotów przekroczył pół miliarda. Był to bardzo słaby wynik w porównaniu do poprzednich sesji. Jednak zgodnie z przewidywaniami inwestorzy zaczeli handlować pod koniec sesji. Obroty na zamknięciu przeroczyły bowiem 1,1 miliarda złotych.

Najlepszą spółką, obecną w WIG 20, został Cersanit, którego akcje podrożały dziś o blisko 6 procent. Wiceliderem został BZ WBK, zyskując ponad 4 procent. Bank ten kolejny dzień przyniósł solidną stopę zwrotu swoim akcjonariuszom.

Zyski przyniósł także KGHM. Każda akcja tej spółki kosztuje ponad 46 złotych. Jest to najwięcej od ponad pół roku. Giełdowe dno miedziowy potentat osiągnął pod koniec października. Ten, kto wtedy zainteresował się tą spółką, ma powody do satysfakcji bowiem podwoił swój stan posiadania. Natomiast tylko w skali ostatniego tygodnia można zarobić na akcja KGHM blisko 10 procent.

Dobrze z najważniejszym warszawskim indeksem pożegnał się Polnord. Akcje dewelopera podrożały o ponad 1 procent. Polnord przejdzie do sWIG, a na jego miejsce wejdzie do WIG 20 Polsat Cyfrowy.

Na szerokim rynku wyróżniła się spółka IBSYSTEM. Walory spółki podrożały o ponad 60 procent przy bardzo wysokich obrotach. Znalazło się wielu chętnych na akcję spółki po ogłoszeniu, że zarząd chce odkupić akcje, po kursie znacznie wyższym niż obecny.