W przeciągu ostatnich dziewięciu lat ustawa o PIT nowelizowana była ponad 100 razy. Ostatni jednolity tekst ustawy opublikowany był w 2000 roku. Od tamtej pory ustawa była zmieniana i po kilkanaście razy w ciągu każdego roku.

>>> Nie dostałeś PIT-a? To masz problem

"Obecnie podatnik, stosując przepisy o PIT, jest zmuszony sięgnąć nie tylko do ustawy o PIT, ale także do licznych Dzienników Ustaw zawierających przepisy przejściowe, jak również teksty ustawy o PIT obowiązujące w przeszłości" - mówi dla Gazety Prawnej Monika Kurlit, konsultant w Pricewaterhouse-Coopers.

>>>PIT: Nie każdy skorzysta z ulgi internetowej

Przygotowując zeznanie za 2008 rok należy wziąć pod uwagę ostatnie zmiany przepisów zawartych w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy też od osób prawnych.

>>> PIT-37 przez internet niebezpieczny

"Inaczej podatnik może nie skorzystać z nowo proponowanych ulg, np. z możliwości odliczenia zagranicznych składek na ubezpieczenia społeczne lub niewłaściwie zastosować dotychczasowe ulgi, np. nie uwzględniając ulgi na dzieci (katalog osób uprawnionych do rozliczenia tej ulgi został rozszerzony" - komentuje Monika Kurlit.

>>>Samotny rodzic może odliczyć ulgę na dzieci