Nowa, rewolucyjna przeglądarka Wolfram Alpha (wolframalpha.com), w przeciwieństwie do Google'a, nie tylko wskazuje adresy przydatnych stron, ale także udziela konkretnych odpowiedzi na pytania postawione przez użytkownika - czytamy na timesonline.co.uk. Wyszukiwarka opiera się na rozwiązaniach sztucznej inteligencji.

>>> Analityce zapowiadają koniec epoki Google'a

Przeglądarka potrafi m.in. obliczyć dokładną odległość między wybranymi miastami, podać liczbę ludności w danym kraju w wybranym okresie, a także wskazać pozycję statku kosmicznego w danej chwili. Użytkownik nie musi już sam przeszukiwać ogromnych zasobów sieci klikając w wybrane linki. To system od razu podsuwa gotowe odpowiedzi, dołączając do nich stosowne tabelki czy wykresy. Dostęp do zasobów Wolfram Alpha jest bezpłatny, ale twórcy zamierzają zaoferować także płatną wersję przeglądarki z dodatkowymi funkcjami dla abonentów.

>>> Google ma własną przeglądarkę Internetu

Ojcem nowej przeglądarki jest 49-letni Stephan Wolfram, który już w wieku 20 lat uzyskał stopień doktorski z dziedziny fizyki. Ponadto, jest założycielem firmy Wolfram Research, która stworzyła słynne oprogamowanie Mathematica, używane powszechnie przez naukowców z całego świata.