Albert Einstein powiedział kiedyś takie zdanie, że: „Procent składany to ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić”. Na pewno z mechanizmu tego na dużą skalę korzystają banki, które oferują wysoko oprocentowane kredyty i znacznie mniej oprocentowane depozyty, ale zwykły obywatel również może zyskać na tym mechanizmie. Jak to zrobić? Wystarczy przez jakiś czas regularnie, co miesiąc, wpłacać na konto oszczędnościowe ustaloną kwotę, a odsetki zarobione w pierwszym miesiącu zostaną zaliczone w poczet kapitału w kolejnym itd. Dzięki temu z każdym miesiącem nasz kapitał będzie się powiększał, a wraz z nim nasze zyski. Proste, prawda?

Reklama

Porównaj online - ponad 30 kont oszczędnościowych! >>>

Eksperci TotalMoney.pl postanowili sprawdzić, ile dzięki procentowi składanemu zyska po 12 miesiącach osoba zasilająca regularnie swoje konto kwotą 500 zł miesięcznie. Ranking został podzielony na dwie części: z ofertą kont dla osób wpłacających nowe środki lub dla nowych klientów banków i z ofertą dla klientów niespełniających powyższych warunków, tj. ofertą kont standardowych. Miejsce w rankingu było uzależnione od zysku, jaki przyniesie to konto swojemu posiadaczowi po 12 miesiącach regularnego oszczędzania. Zyski obliczaliśmy, biorąc pod uwagę aktualne oprocentowanie, zakładając, że nie zmieni się ono przez 12 miesięcy oszczędzania, a nasz klient będzie korzystał z konta oszczędnościowego na warunkach obowiązujących aktualnie w danym banku (np. przez 4 pierwsze miesiące obowiązywać go będzie oprocentowanie promocyjne, a od piątego miesiąca – standardowe).

Konta dla nowych klientów i na nowe środki

Pierwsze miejsce w rankingu kont dla nowych klientów i na nowe środki zajęło Konto Oszczędnościowe ZOŚKA Idea Banku. Jest ono oprocentowane na 3% w skali roku, co po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się zysk w wysokości 79,56 zł.

table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Ranking kont oszczędnościowych – luty 2016 (oferta dla nowych klientów i na nowe środki)
Poz. Bank Nazwa produktu Wniosek online Oprocentowanie nominalne Zysk (po podatku)
1 Konto Oszczędnościowe ZOŚKA (NS) (K) Szczegóły konta 3,00% 79,56 zł
2 Konto Oszczędnościowe (NS) Szczegóły konta 2,70% 71,55 zł
Konto Oszczędnościowe 1) (K) (NS) Sprawdź konto 2,70% 71,55 zł
3 Konto Oszczędnościowe (K) (NS) Sprawdź konto 2,50% 66,22 zł
4 db Konto Oszczędnościowe Plus 2) (NK) (NS) Szczegóły konta 2,55% 32,82 zł
5 Otwarte Konto Oszczędnościowe 3) (NK) (NS) Sprawdź konto 2,50% 31,49 zł
Stan na 19 lutego 2016 r.1) Promocja dla posiadaczy Konta 360° 2) Oprocentowanie obowiązuje przez pierwsze 4 miesiące od daty otwarcia konta. Od piątego miesiąca wynosi 1,05% 3) Oprocentowanie obowiązuje przez pierwsze 4 miesiące od daty otwarcia konta. Od piątego miesiąca wynosi 1% (K) – wymagane posiadanie konta osobistego (NK) – oferta dla nowych klientów (NS) – oferta dla nowych środków Źródło: porównywarka kont oszczędnościowych TotalMoney.pl

Miejsce drugie przypadło dwóm kontom oszczędnościowym. Pierwsze z nich to produkt BGŻOptima, a drugie oferowane jest przez Bank Millennium posiadaczom Konta 360°. Oprocentowanie obu rachunków wynosi 2,7% w skali roku. Po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się to na zysk w kwocie 71,55 zł.

Podium zestawienia kont oszczędnościowych dla nowych klientów i na nowe środki zamyka konto Banku Millennium, na którym mogą oszczędzać posiadacze innych niż Konta 360° rachunków osobistych oferowanych przez ten bank. Jest ono oprocentowane na 2,5% w skali roku, a jego posiadacz zarobi na czysto 66,22 zł.

Krótkiego komentarza wymaga pozycja db Konta Oszczędnościowego Plus Deutsche Banku. Jest ono wyżej oprocentowane od rachunku Banku Millennium, a znajduje się na niższej pozycji. Wynika to z tego, że oprocentowanie wynoszące 2,55% w skali roku obowiązuje dla środków do 100 000 zł przez pierwsze 4 miesiące od dnia otwarcia konta, by od piątego miesiąca obniżyć się do wysokości 1,05% w skali roku. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Otwartego Konta Oszczędnościowego ING Banku Śląskiego – oprocentowanie 2,5% w skali roku obowiązuje przez 4 miesiące, a od piątego miesiąca wynosi 1% w skali roku (dla kwoty poniżej 100 000 zł).

Konta standardowe

Na pierwsze miejsce awansował Idea Bank i jego Konto Zyskowne. Oprocentowanie tego rachunku wynosi 2,8% w skali roku, co po 12 miesiącach regularnych wpłat przełoży się na 74,22 zł odsetek.table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Ranking kont oszczędnościowych – luty 2016 (oferta standardowa)
Poz. Bank Nazwa produktu Wniosek online Oprocentowanie nominalne Zysk (po podatku)
1 Konto Zyskowne (K) Szczegóły konta 2,80% 74,22 zł
2 Pracowite Konto Oszczędnościowe 1) (K) Szczegóły konta 2,75% 72,89 zł
3 SMART Procent (K) Szczegóły konta 2,50% 66,22 zł
Rachunek Oszczędnościowy BIZ (K) Szczegóły konta 2,50% 66,22 zł
4 Konto Oszczędnościowe EKOprofit 2) (K) Szczegóły konta 3,25% 59,33 zł
5 Konto SuperOszczędnościowe (K) Sprawdź konto 2,00% 52,91 zł
Stan na 23 lutego 2016 r.1) Dla posiadaczy Maksymalnego Konta 2) Oprocentowanie obowiązuje do kwoty 50 000 zł przez pierwszych 5 miesięcy od daty otwarcia konta. Od szóstego miesiąca wynosi 2%(K) – wymagane posiadanie konta osobistego Źródło: porównywarka kont oszczędnościowych TotalMoney.pl

Reklama

Na drugim miejscu znalazło się Pracowite Konto Oszczędnościowe Banku BPH przeznaczone dla posiadaczy Maksymalnego Konta. Jego oprocentowanie wynosi 2,75% w skali roku. Po roku posiadacz tego rachunku zarobi 72,89 zł.

Zestawienie zamykają dwa konta: SMART Procent Banku SMART oraz Rachunek oszczędnościowy BIZ oferowany przez BIZ Bank. Są one oprocentowane w wysokości 2,5% w skali roku, co po 12 miesiącach regularnego oszczędzania przełoży się na zysk wynoszący 66,22 zł.

Znajdź najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe! Złóż wniosek >>>

Jak wynika z naszego rankingu, największe zyski dzięki procentowi składanemu osiągnie osoba regularnie wpłacająca pieniądze na Konto Oszczędnościowe ZOŚKA Idea Banku i konto oszczędnościowe Getin Banku. Jeśli jednak nadal macie wątpliwości, czy warto otwierać takie kont, to może przekonają Was słowa George S. Clason, autora książki „Najbogatszy człowiek w Babilonie”, który powiedział kiedyś, że powinno się odkładać każdą część swoich zarobków, którą można odłożyć. A my pytamy Was, dlaczego jeszcze na tym nie zarobić?