W naszym rankingu udział wzięło 6 banków, które odesłały ankietę z ofertą, a o miejscu w rankingu decydowała wysokość miesięcznej raty. Naszym klientem jest trzyosobowa rodzina (rodzice i dziecko), która osiąga miesięczne dochody w wysokości 4 189 zł netto. Do tej pory byli właścicielami niewielkiego miejskiego samochodu. Z racji powiększenia rodziny podjęli decyzję o kupnie większego auta. Wybór padł na Toyotę Auris w wersji wyposażenia Active. Samochód kosztuje 56 900 zł. Klienci ubiegają się jednak o trzyletni kredyt na kwotę 46 900 zł, pozostałe środki będą pochodziły zaś ze sprzedaży poprzedniego auta. Dlaczego tak krótki okres kredytowania? Wszystko wynika z tego, że po upływie okresu gwarancji, czyli właśnie po trzech latach, klienci będą chcieli kupić nowe auto. Marzeniem pana domu jest, żeby miało ono napęd hybrydowy.

Reklama

Aktualne porównanie kredytów samochodowych – sprawdź!

W którym banku nasi klienci otrzymają najkorzystniejszy kredyt?

Zwycięzcą rankingu jest Toyota Bank. Przy oprocentowaniu nominalnym na poziomie 5,99% rocznie oraz braku prowizji za udzielenie finansowania, klienci zapłacą tylko 982 zł miesięcznej raty. Dodać trzeba, że Toyota Bank jest jedynym bankiem w lutowym rankingu kredytów samochodowych, w którym wartość miesięcznej raty nie przekroczy 1 000 zł.

W pozostałych bankach gotowych do finansowania zakupu nowej Toyoty Auris 1.33 99 KM 6MT Active miesięczna spłaty rata kredytu byłaby ok. 450–550 zł wyższa.

Reklama

Na drugim miesjcu w rankingu znalazł się Getin Bank, który pobierze 1% jednorazowej prowizji za udzielenie kredytu, którego nominalne oprocentowanie wyniesie 5,49% w skali roku. Przełoży się to na 1 430,28 zł miesięcznej raty, co oznacza, że będzie ona prawie o 450 zł wyższa niż w Toyota Banku.

Reklama

Niemal identyczne warunki proponuje Bank BGŻ BNP Paribas. Miesięczna rata kredytu oferowanego przez ten bank wyniesie 1 431,44 zł (będzie wyższa od pobieranej przez Getin Bank zaledwie o 1,16 zł). Warto dodać, że także w tym banku oprocentowanie w skali roku wyniesie również 5,49%, a prowizja 1% od wartości kredytu. Niewielkie różnice w wysokości miesięcznej raty wynikają z drobnych różnic w naliczaniu kosztów przez oba banki.

Tuż za podium uplasował się kredyt samochodowy udzielany przez mBank. Nasi modelowi klienci mogą w nim liczyć na oprocentowanie nominalne niższe niż u konkurencji (4,89 % rocznie), zapłacą za to wyższą jednorazową prowizję (5% kwoty kredytu). W efekcie ich miesięcznie zobowiązanie wobec banku wyniesie 1 473,49 zł.

TotalMoney.pl
Toyota auris - podstawowe informacje
pobierz plik

Poprosiliśmy eksperta Toyota Bank Polska żeby powiedział, co nasi klienci mogą zrobić po spłaceniu kredytu: -Gwarantujemy komfort przy podejmowaniu decyzji – tuż przed zakończeniem umowy użytkownik decyduje, czy chce wymienić samochód na nowy, czy też zatrzymać dotychczasowy. Wspólnie z dealerem obsługującym klienta będziemy proponować wymianę samochodu na nowy bez angażowania gotówki. Dealer odkupi stary samochód w cenie rynkowej, wartość jego odkupu pokryje wówczas wartość ostatniej raty i zapewni środki na pierwszą wpłatę na kolejny, nowy samochód. Bez angażowania gotówki i przy zachowaniu raty na dotychczasowym poziomie, Klient będzie użytkować kolejny, nowy samochód (przy założeniu porównywalnego modelu/ wersji). Jest to tzw. efektywny cykl wymiany auta, który już kilka lat temu Toyota Bank wprowadził do swoich innowacyjnych rozwiązań finansowych – mówi Krzysztof Krakowiak z Toyota Bank Polska. A co w sytuacji jeśli klient przywiązał się do samochodu i chciałby go nadal użytkować? Dla klientów, którzy mimo atrakcyjnej oferty wymiany zdecydują się na dalsze użytkowanie dotychczasowego auta, bank zaproponuje rozłożenie ostatniej raty na dogodne raty miesięczne. Klient może również jednorazowo spłacić ostatnią ratę – tłumaczy Krzysztof Krakowiak.

Atrakcyjny kredyt na zakup "czterech kółek"? Wnioskuj on-line!

Konkludując, dla osoby, która po kilku latach będzie się chciała przesiąść do nowszej Toyoty, najlepszą opcją będzie zaciągnięcie kredytu w Toyota Banku. Tam bowiem rata kredytu będzie najniższa , a wszystkie formalności będzie można załatwić bezpośrednio u dealera. Podczas gdy my będziemy odbywali jazdę próbną, przygotowana zostanie dla nas decyzja kredytowa. Pamiętajmy o jeszcze jednej rzeczy – jak pokazują wyniki lutowego rankingu kredytów samochodowych TotalMoney.pl – niższe oprocentowanie nie zawsze gwarantuje niższą miesięczną ratę. Dlatego też szukając kredytu – w tym samochodowego – powinniśmy uważnie wczytywać się w oferty i wybierać nowoczesne produkty finansowe.