W BIK-u możesz sprawdzić swoją historię kredytową, czyli obraz wszystkich zobowiązań finansowych. Informacje tam zawarte są w 100% wiarygodne, ponieważ przekazują je tam banki oraz SKOK-i. Historia może być trojaka: dobra, zła lub żadna. Niestety, to, że jej nie mamy, może znacznie utrudnić otrzymanie kredytu - banki chcą wiedzieć, że umiemy zarządzać swoimi finansami i na czas spłacamy swoje zobowiązania. Jak im to pokazać? Najlepiej zacząć np. od karty kredytowej i tak nią zarządzać, by zbudować swoją drogę do uzyskania pożyczki.

Reklama

Szukasz gotówki na świąteczny wyjazd? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!

Jak wynika z danych BIK, aż 90% osób tam zarejestrowanych terminowo spłaca raty kredytowe, a tylko 10% nie reguluje ich terminowo – spóźnia się ze spłatami lub zalega. A ty jak regulujesz swoje zobowiązania finansowe?

Historia kredytowa

Dla banku atrakcyjna historia kredytowa to tak, która ma odpowiednią liczbę punktów scoringowych. Pokazują one, jakie ryzyko poniesie dana instytucja finansowa, pożyczając Ci pieniądze. Dla klientów informacja ta widoczna jest w formie gwiazdek – od 1 do 5, dla banków w punktach, max. 631. To, ile punktów będziemy mieć, zależy od kilku czynników, najistotniejsze to terminowość spłat i liczba kredytów, zarówno tych związanych z zakupami ratalnymi, jak i wszelkich poręczeń.

Pozytywna historia kredytowa na pewno przyczyni się do tego, że bank przychylniej spojrzy na klienta podczas udzielania kredytu. Na jego decyzji zaważą też takie czynniki, jak sytuacja osobista i zawodowa, dochody, liczba osób w gospodarstwie czy aktywność i zdolność kredytowa.

Reklama

Dane w BIK

Jeśli bank będzie chciał sprawdzić wiarygodność klienta, to zajrzy do jego historii w Biurze Informacji Kredytowej. Tam znajdzie bowiem dane na temat ewentualnych zadłużeń czy inny wydarzeń, które mogą wpłynąć na wydanie negatywnej decyzji. Może się jednak okazać, że o niektórych danych klient nie ma zielonego pojęcia lub że są one w ogóle nieprawdziwe. Dlatego tak istotne jest weryfikowanie tych informacji, zwłaszcza jeśli często używa się kart kredytowych czy dokonuje zakupów na raty. To także dobre źródło informacji dla zapominalski oraz wszystkich osób, które mają wiele nieuregulowanych pożyczek do spłacenia.

Kto może sprawdzić?

Nie każdy ma jednak dostęp do tych informacji. Ustawa o BIK dokładnie określa, kto może je sprawdzić. Mogą to zrobić upoważnione instytucje i konsumenci. Artykuł 105 ust. 4 Prawo bankowe zezwala jednak na przetwarzanie przez BIK i banki informacji o kredytach, które są aktualnie spłacane, bez zgody klienta. Wynika to z konieczności oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego. Co więcej, nie tylko one mogą sprawdzać te dane. Prawo to przysługuje także sądom, prokuraturze oraz samym kredytobiorcom. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że Ci ostatni mogą sprawdzić tylko swoje dane, ponieważ dane innych osób chroni tajemnica bankowa.

Jak sprawdzić?

Jest kilka sposobów sprawdzania swojego raportu BIK. Można to zrobić bezpośrednio na stronie internetowej www.bik.pl, w oddziale BIK w Warszawie lub za pośrednictwem poczty czy banku. Jeśli chce się to zrobić online, to trzeba się zarejestrować na stronie www.bik.pl, a następnie wybrać rodzaj konta i potwierdzić swoją tożsamość, przesyłając zdjęcie dowodu osobistego albo składając na dokumencie kwalifikowanym podpis elektroniczny. Można również wysłać list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, w którym otrzymamy odpowiedni kod – to rozwiązanie będzie jednak najwolniejsze. BIK oferuje swoim klientom trzy rodzaje kont: Próbne, Podstawowe oraz Premium.

Pierwsze jest bezpłatne, ale z jego pełnej wersji można korzystać tylko przez 60 dni. Wybierając to drugie, dostaje się możliwość bezpłatnego sprawdzania i pobierania raportu BIK z wyszczególnieniem wszystkich zobowiązań kredytowych. Niestety, trzeba już będzie zapłacić za sprawdzenie Profilu Kredytowego Plus (36 zł), BIK Passu (23 zł) oraz otrzymywanie Alertów BIK (19 zł). Można jeszcze zdecydować się na Konto Premium, płatne 79 zł/rok i korzystać ze wszystkich opcji, czyli wygenerować 12 raportów i 3 certyfikaty BIK Pass.

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie

Podsumowując, należy jeszcze raz podkreślić, że warto weryfikować informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej, ponieważ mogą się tam pojawić błędy, które jeśli nie zostaną szybko skorygowane i wyjaśnione, to utrudnią lub nawet uniemożliwią zaciągnięcie pożyczki. Pozytywna historia kredytowa to nasza karta przetargowa w negocjacjach z bankiem.