Głównym kryterium oceny rachunku firmowego powinny być przede wszystkim koszty jego prowadzenia, wynikające z zakresu korzystania z oferty przez daną firmę. Nie bez znaczenia będzie także wygoda w obsłudze, funkcjonalność i dostęp do rozwiązań inwestycyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, co jeszcze możemy zyskać, zakładając konto w danym banku. Oferta dodatkowych usług niezwiązanych z bankowością jest coraz bogatsza i może znacznie ułatwić prowadzenie firmy. Dostępna jest ona jednak głównie dla jednoosobowych działalności.

Reklama

Zakładasz firmę? Porównaj oferty kont i znajdź ofertę dla siebie!

Księgowość online

Klienci firmowi niektórych banków mogą otrzymać na preferencyjnych warunkach dostęp do platform czy aplikacji internetowych, które ułatwiają samodzielne prowadzenie księgowości. Podpowiadają, jak prawidłowo wystawić fakturę czy też rozliczyć się z ZUS i US.

Jedną z atrakcyjniejszych propozycji w zakresie korzystania z księgowości online ma dla przedsiębiorców Idea Bank. Aplikacja jest darmowa, i to bez limitu czasu. Po spełnieniu dodatkowych warunków można liczyć na premię w wysokości do 300 zł. Aby ją otrzymać, trzeba aktywnie korzystać z aplikacji oraz wystawiać za jej pośrednictwem faktury, które będą opłacane przez kontrahentów przelewem na konto w Idea Banku. Za jedną fakturę o wartości minimum 100 zł brutto przedsiębiorca otrzyma od banku 10 zł, przy czym liczba premiowanych faktur jest ograniczona do pięciu miesięcznie. Premia przyznawana jest przez 6 miesięcy.

Reklama

Program do prowadzenia księgowości online przedsiębiorca dostanie także wtedy, gdy zdecyduje się na konto np. w PKO BP, Deutsche Banku Polska, BOŚ Banku czy Citi Handlowym. Jednak będzie mógł z niego korzystać bezpłatnie tylko przez określony czas (w zależności od banku od 1 do 6 miesięcy), potem może liczyć na rabat.

Reklama

Pomoc prawna

Przydatna w prowadzeniu działalności może okazać się czasem porada prawnika. Wsparcie banków w tym zakresie często ogranicza się do zapewnienia kontaktu z infolinią, aczkolwiek w przypadku niektórych instytucji znacznie wykracza poza konsultację telefoniczną.

Dla przykładu, Getin Bank zapewnia bezpłatne porady prawne przez telefon w ramach wszystkich pakietów dla firm. Dodatkowo proponuje także ochronę prawną, obejmującą zwrot kosztów spraw sądowych i pomocy prawnej do kwoty 10 tys. zł. W zależności od wybranego rodzaju rachunku ta opcja jest bezpłatna (dla posiadaczy rachunków Moja Firma 100 i Moja Firma Międzynarodowy) lub kosztuje 18 zł miesięcznie (Moja Firma 3 start-up, Moja Firma 3, Moja Firma 30).

60 tys. zł rocznie wynosi kwota Ubezpieczenia w zakresie ochrony prawnej przygotowanej przez Ergo Hestia dla klientów PKO BP. Wykupienie ubezpieczenia to – w zależności od wariantu – koszt od 10 do 40 zł miesięcznie. Odpłatne ubezpieczenie, które w razie potrzeby zapewni firmie pomoc prawnika, oferuje również BIZ Bank. Stawki za podstawowy pakiet wahają się w zależność od rodzaju konta i liczby pracowników firmy i wynoszą 136,5 zł - 430 zł za rok.

Posiadacze Konta firmowego z prawnikiem w Toyota Banku mogą liczyć na bezpłatną ochronę prawną pod warunkiem, że ich średniomiesięczne saldo na rachunku wyniesie przynajmniej 50 tys. zł. W przeciwnym razie zapłacą za nie 100 zł miesięcznie. Jest to oferta dla mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 5 pracowników. W ramach pakietu zyskują one jednak nie tylko pokrycie kosztów pomocy prawnej czy spraw sądowych, ale także kosztów związanych z ewentualną przegraną. Suma ubezpieczenia to 100 tys. zł rocznie.

Nie tylko prawnik

Wiele banków zdecydowało się udostępnić swoim klientom szerokie wsparcie również w innych dziedzinach. Raiffeisen Polbank zapewnia posiadaczom kont w Pakiecie Srebrnym, Złotym, Platynowym lub Walutowym dostęp do infolinii gospodarczej, rekrutacyjnej, socjalnej i medycznej oraz tzw. office assistance. Obejmuje ono pomoc w nagłych wypadkach (np. wizytę hydraulika, ślusarza czy informatyka w firmie bądź dozór mienia po pożarze czy akcie wandalizmu). Klienci posiadający rachunki w ramach Pakietu Platynowego i Walutowego mogą dodatkowo liczyć m.in. na pomoc medyczną w razie wypadku w pracy oraz serwis consierge. Wszystko to bezpłatnie.
Ubezpieczenie zapewniające szeroki zakres wsparcia w biurze, w domu, w podróży, pomoc ekspertów z infolinii medycznej czy prawnej oraz serwis consierge zapewnia swoim klientom także BIZ Bank. Usługi te dostępne są dla wszystkich przedsiębiorców posiadających konto w banku. W zależności od rodzaju wybranego rachunku oraz zakresu wsparcia ceny pakietów assistance mogą jednak wahać się od 0 do 10 zł miesięcznie.

Dość bogaty, a do tego bezpłatny pakiet usług dodatkowych dla przedsiębiorców przygotował Alior Bank.Zapewnia on 24h pomoc w nagłych wypadkach - od wizyty ślusarza, elektryka czy szklarza w firmie po transport i nadzór mienia ocalałego np. po pożarze czy zalaniu. W sytuacji awarii sprzętu komputerowego będzie można skorzystać z bezpłatnej pomocy informatyka, zaś w razie wypadku w pracy – z pomocy medycznej. W pakiecie jest też serwis consierge, czyli pomoc organizacyjna w sytuacjach pozabiznesowych (np. rezerwacja hotelu, biletów do kina, wizyty u krawca czy też zorganizowanie opieki nad dziećmi).

Rachunków firmowych z ubezpieczeniami typu assistance należy szukać również m.in. w ofertach Banku BPS (są bezpłatne pod warunkiem wygenerowania określonego salda na koncie) oraz Toyota Banku (opłaty od 0 do 10 zł miesięcznie za pakiety z poszczególnych dziedzin).

Usługi medyczne

Wspomnieliśmy już o ofercie pakietów typu medical assistance umożliwiających skorzystanie z pomocy medycznej w razie nagłego wypadku. Oddzielnym tematem jest jednak standardowa opieka medyczna, na którą także można otrzymać zniżki od banku.

Interesująco przedstawia się np. oferta Citi Handlowego, który podjął współpracę z jedną z największych sieci placówek medycznych w kraju. Oferuje abonamenty w czterech wariantach, w których ubezpieczenie za pierwszą osobę wynosi od 43 do 107 zł miesięcznie (w zależności od wybranego wariantu i zakresu świadczeń), a za każdą kolejną (pracownicy bądź rodzina) – od 38 do 102 zł. Można jednak obniżyć koszty o 10 zł od osoby za miesiąc, jeśli we wcześniejszym miesiącu saldo na rachunku w Citi Handlowym wzrosło o minimum 2 000 zł.

Ofertę promocyjnych ubezpieczeń medycznych dla swoich klientów firmowych przygotowały także m.in. BIZ Bank i Getin Bank.

Konto z terminalem

Kolejna specjalna propozycja banków dla firm to konta z terminalem płatniczym. Oczywiście zawsze warto porównać ofertę banku z innymi dostępnymi na rynku, by sprawdzić, czy rzeczywiście będzie ona dla nas najtańsza. W przypadku terminali może być to trudne do natychmiastowego ustalenia, gdyż oferty są najczęściej przygotowywane indywidualnie. Warto jednak poświęcić chwilę na kontakt z kilkoma wybranymi firmami.

Co natomiast proponują banki? Klienci Toyota Banku dzięki współpracy banku z Hilltech mogą otrzymać mobilny terminal tej firmy za 35 zł miesięcznie. Jest to dosyć atrakcyjna cena. Ponadto będą mogli liczyć na darmowe prowadzenie konta. Z kolei w Idea Banku, który współpracuje z firmą Elavon, za pierwsze 4 miesiące wynajmu terminala przedsiębiorca nie zapłaci nic. Później będzie to kwota w granicach minimum 40 – 50 zł netto miesięcznie (ceny zbliżone do rynkowych). Można przyjrzeć się także propozycjom innych banków, np. Credit Agricole czy BZ WBK, które również oferują konta z terminalem.

Oprócz ceny za najem terminala istotnym czynnikiem kosztowym, który warto przeanalizować, są prowizje od transakcji. Jeśli będą wysokie, mogą nie zrekompensować niższych opłat za terminal. Oferta jest oczywiście przygotowywana dla każdego przedsiębiorcy indywidualnie, ale warto wiedzieć, że atrakcyjna prowizja nie powinna znacząco przekraczać 1 – 1,2%. Interesująca dla wielu przedsiębiorców może być oferta mBanku – 0,79% + 0,15 zł, z tym, że taki sposób liczenia prowizji będzie najbardziej opłacalny dla firm, które przyjmuje głównie płatności na wyższe kwoty (średnio po ok. 80-100 zł). Dla firm realizujących dużo drobnych transakcji ta propozycja może być mniej atrakcyjna.

Szukasz oszczędności? Wybierz konto firmowe bez opłat za prowadzenie!

Zniżki na zakupy i nie tylko

Lista dodatkowych korzyści dla przedsiębiorców przygotowanych przez banki jest dużo dłuższa. Dla przykładu, klienci Banku Pekao mogą otrzymać kody promocyjne, dzięki którym zyskają 250 zł na dodatkową reklamę w Google albo 50% rabatu na abonament w jednym z biur informacji gospodarczych (dostarczanie informacji o rzetelności płatniczej potencjalnych kontrahentów).

Deutsche Bank Polska do rachunku dbNet Biznes daje natomiast m.in. 30% rabatu na promocję firmy w Internecie (poprzez ZumiPage, kampanie Google czy mailing) oraz darmowe wysyłki paczek przez Paczkomaty (50 przesyłek lub inne wybrane usługi o wartości 350 zł).

Warto wspomnieć także o ofercie BZ WBK, który udostępnia zniżki w ponad 200 sklepach internetowych. Ciekawą propozycją jest także program Bankujesz-Zyskujesz ING Banku Śląskiego. Jest on dostępny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Za korzystanie z produktów banku klient otrzymuje punkty, dzięki którym może kupować różne produkty (od odzieży i kosmetyków po elektronikę i sprzęt AGD) po obniżonych cenach.