Coraz więcej banków płaci premie za polecanie swoich produktów przez klientów. Czy opłaca się polecać produkty „własnego” banku, z których jesteśmy zadowoleni? Z pewnością tak, gdyż sumy, które można za to otrzymać mogą być dość wysokie. Programy rekomendacyjne to jedno z działań marketingowych, po które sięgają banki, aby promować swoje produkty. Z pewnością jest to dobra droga, gdyż często korzystamy z produktów poleconych przez znajomych. Czy jednak da się na polecaniu zarobić? Przyjrzyjmy się programom rekomendacyjnym oferowanym aktualnie przez banki

>>>Sprawdź bezpłatnie gdzie otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy!

Klienci Alior Banku mają możliwość zarobienia całkiem sporych sum za pomocą Programu Rekomendacyjnego. Przez system bankowości elektronicznej mogą rozesłać do swoich znajomych rekomendacje czterech produktów. Reklamując w ten sposób konto osobiste, pożyczkę gotówkową, kredyt konsolidacyjny lub hipoteczny mogą spodziewać się premii w przypadku spełnienia odpowiednich warunków, określonych w regulaminie Programu Rekomendacyjnego.

Zarobić mogą 50 zł za każde konto osobiste pod trzema warunkami: konto zostanie założone w ciągu 30 dni od wysłania wniosku internetowego, w ciągu dwóch miesięcy wpłynie na nie co najmniej 500 złotych i zostanie dokonana przynajmniej jedna płatność kartą debetową. W przypadku polecenia pożyczki gotówkowej lub kredytu konsolidacyjnego polecający otrzymać może 0,8% kwoty wypłaconej przez bank. Wystarczy, że osoba rekomendowana podpisze umowę w ciągu 40 dni od otrzymania rekomendacji oraz nie zrezygnuje z pożyczki po podpisaniu umowy. Za rekomendację kredytu hipotecznego klienci Alior Banku mogą otrzymać nawet 1000 zł pod warunkiem posiadania aktywnej umowy o dowolny produkt banku co najmniej od trzech miesięcy.

Również klienci Getin Banku oraz inne osoby, które zgłoszą chęć udziału w Programie Rekomendacyjnym mają możliwość zarabiania na polecaniu produktów banku. Za rekomendowanie kont firmowych oraz kredytów otrzymać można premię w wysokości 100 zł za rachunek otwarty przez osobę zarekomendowaną oraz nawet do 25% prowizji za każdy uruchomiony kredyt. Każda skuteczna rekomendacja zostanie nagrodzona premią, wypłaconą po spełnieniu warunków zawartych w regulaminie promocji.

W Inteligo z kolei trwa obecnie druga edycja programu „Mam Inteligo” kierowanego d posiadaczy konta Inteligo. Polecając swoim znajomym założenie konta mogą powalczyć o nagrody. Za każde skuteczne polecenie polecający otrzymuje bon o wartości 50 zł do Empiku. Są też i nagrody specjalne: MacBooki i iPady 2 – na ich otrzymanie mogą liczyć osoby, które wykażą się największą liczbą skutecznych poleceń.

MacBooka Pro z ekranem 15” może otrzymać osoba z minimum 16 skutecznymi poleceniami, MacBooka Pro z ekranem 13,3” może otrzymać osoba z minimum 12 skutecznymi poleceniami, a na iPada 2 potrzebnych jest co najmniej 8 skutecznych poleceń. O skutecznym poleceniu jest mowa jeżeli osoba, której poleciliśmy konto Inteligo (która posłużyła się przy jego zakładaniu specjalnym kodem polecenia) w ciągu 30 dni od założenia konta wykona transakcje bezgotówkowe kartą debetową na kwotę min. 300.

Program Partnerski mBanku różni się nieco od opisanych powyżej programów rekomendacyjnych. Adresowany on jest do osób prowadzących własne serwisy internetowe (np. sklepy). Na stronie uczestnika umieszczane są materiały reklamowe mBanku i/lub MultiBanku. Partner mBanku otrzymuje premię za sprzedaż produktów mBanku i/lub MultiBanku, m.in.: kont osobistych, oszczędnościowych, kart kredytowych, kredytów gotówkowych lub hipotecznych. Wynagrodzenie za pozyskanie konta osobistego wynosi 60 zł + 40 zł za podpisaną umowę, wynagrodzenie za kartę kredytową wynosi 50 zł, a za pozyskanie klienta, podpisującego umowę o kredyt hipoteczny - 0,60% wartości uruchomionego. Oprócz stałych możliwości zarabiania na polecaniu produktów banku partnerzy mogą skorzystać także z różnorodnych promocji.

>>>Porównaj online Lokaty z ponad 30 banków.

Programy rekomendacyjne to z pewnością sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak podchodzić do nich z dystansem, gdyż uzyskanie premii zwykle obwarowane jest wieloma warunkami do spełnienia. Pamiętać też należy, że niepożądane wysyłanie ofert do wielu osób może być potraktowane jako spamowanie. Na koniec ważna rada dla wszystkich, którzy zarobią premię od banku – pamiętajcie, że na koniec roku trzeba rozliczyć się z fiskusem. 

?
Nazwa banku Nazwa programu Oferowane korzyści
Alior Bank Program Rekomendacyjny 50 zł za polecone i założone konto osobiste,
0,8% sumy kredytu konsolidacyjnego lub gotówkowego wpłaconego przez bank,
1000 zł za skuteczną rekomendację kredytu hipotecznego
Getin Bank Premie za polecanie 100 zł za zarekomendowany rachunek firmowy, do 25% prowizji za każdy polecony i wypłacony kredyt
mBank Program Partnerski prowizja partnerska - 10% prowizji od sprzedaży podstawowej poleconego partnera, prowizja bezpośrednia zależna od rodzaju polecanego produktu
Inteligo Mam Inteligo bony do Empiku o wartości 50 zł, nagrody rzeczowe