To, jak mocno polski rynek bankowy odczuje wejście Hiszpanów do BZ WBK, zależy m.in. od decyzji o dalszym losie polskiego banku. Hiszpanie mogą bowiem rozwijać go osobno lub połączyć ze swoją polską spółką. To ostatnie rozwiązanie będzie oznaczać przekształcenie BZ WBK w gracza głównie na rynku consumer finance.

W tym właśnie segmencie Hiszpanie do tej pory rozwijali się w naszym kraju. Polska spółka Santandera sprzedaje głównie kredyty samochodowe i pożyczki gotówkowe udzielane za pośrednictwem dilerów aut oraz internetu. Jego portfel – m.in. dzięki przejęciu AIG Banku – ma obecnie wartość 3,5 mld euro, co daje mu pozycję lidera na tym rynku.

Jednak w przekształcenie BZ WBK w bank consumer finance nie wierzą znawcy rynku. – Nie po to Hiszpanie wydali sporo pieniędzy na zakup jednego z największych polskich banków, żeby teraz robić z niego typowy biznes consumer finance, działający na znacznie mniejszą skalę niż do tej pory BZ WBK – twierdzi prezes jednego z dużych banków.


Uderzą w mniejsze banki

Eksperci uważają jednak, że bez wątpienia produkty consumer finance pojawią się w BZ WBK. Ten bank do tej pory nie angażował się zbyt mocno w udzielanie pożyczek gotówkowych, nie dawał także kredytów samochodowych. Praktycznie klient BZ WBK miał w nim rachunek, czasem korzystał z karty kredytowej, ale pożyczek szukał u konkurencji. Wystarczy to zmienić, aby zwiększyć zyski. Analitycy uważają, że w pierwszej kolejności Santander skupi się na sprzedawaniu dodatkowych produktów swoim klientom. A bank ma ich sporo. – BZ WBK pod względem rachunków jest numerem cztery, prowadzi ponad 1,7 mln ROR-ów – mówi Michał Sadrak z Open Finance.

Jeśli uda się zwiększyć sprzedaż pożyczek gotówkowych i podobnych, odczują to mniejsze banki, np. Eurobank, który sprzedaje głównie pożyczki gotówkowe. Konkurencji zaznają też Citi Handlowy, który w portfelu ma głównie pożyczki gotówkowe, oraz Bank BPH, który także oparł część swojej strategii na sprzedaży kart i kredytów.

Z kolei wprowadzenie do oddziałów BZ WBK kredytów samochodowych może jeszcze bardziej wzmocnić pozycję Hiszpanów w tym segmencie. Obecnie walczą oni z Getin Noble Bankiem o pozycję lidera.


Zabiorą klientów

BZ WBK po przejęciu przez Santandera może także w większym stopniu postawić na kredyty hipoteczne. – Santander może być aktywny w hipotekach, w szczególności walutowych, co odczują inne banki – mówi Tomasz Bursa z Ipopema Securities.

Taki ruch jest o tyle możliwy, że BZ WBK rzadko udzielał kredytów walutowych. Jako jeden z niewielu będzie w stanie pożyczać na mieszkania np. w euro po wejściu w życie nowelizacji rekomendacji S. Wtedy mógłby zająć na rynku miejsce BRE Banku, Deustche Banku czy Nordei, które pożyczają głównie w walutach.