Kredyt gotówkowy to sposób na szybki zastrzyk gotówki. Co więcej, często udzielany jest bez poręczycieli i bez dodatkowych obwarowań. Zanim jednak udamy się do banku, dowiedzmy się, jak wygląda proces wnioskowania, a następnie przyznania środków.

Reklama

1. Krok pierwszy – na co mi kredyt gotówkowy?
Choć zabrzmi to dość banalnie, zapytajmy sami siebie – czy potrzebuję kredytu (pożyczki) gotówkowego? Jeśli potrzebna nam jest nieduża ilość gotówki, prawdopodobnie lepszym, a przede wszystkim tańszym rozwiązaniem będzie limit debetowy w koncie. Zwykle jest nieco niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy, nawet do 5 proc, a co istotne – możemy z niego korzystać co miesiąc.

2. Krok drugi – gdzie udać się po kredyt?
Jesteśmy przy praktycznie najistotniejszym kroku, który musimy wykonać decydując się na kredyt gotówkowy. Wybór oferty to nie jest takie „małe piwo”, albowiem wbrew pierwszemu wrażeniu oferty znacznie się między sobą różnią – niekoniecznie konstrukcją samego produktu, co parametrami.
Oczywiście, szukamy najtańszych kredytów gotówkowych. W tym celu możemy skorzystać z porównywarek finansowych, ewentualnie szukamy w sieci comiesięcznych rankingów kredytów/pożyczek konsumpcyjnych, aby sprawdzić najkorzystniejsze oferty.

>>>Ponad 20 Banków w Jednym Miejscu. Porównaj i Wybierz Najlepszy Kredyt

Porównując poszczególne oferty pamiętajmy, że koszt kredytu to nie tylko odsetki, ale także opłaty dodatkowe związane z ubezpieczeniem, prowizją oraz kosztem produktów dodawanych oferowanych w pakiecie z kredytem gotówkowym (np. konto). Należy również zapytać w banku, w którym posiadamy główne konto, o preferencyjną ofertę dla klientów banku. Może się zdarzyć, że będzie to dla nas korzystniejsza oferta niż ogólnodostępne na rynku. Banki nobilitują swoich stałych klientów. Ciekawe rozwiązanie proponuje mBank, który regularnie oferuje posiadaczom eKonta preferencyjne rozwiązania kredytowe.

3. Krok trzeci – wniosek przez Internet lub wizyta w oddziale
Kiedy wybraliśmy już najkorzystniejszą ofertę, pora przygotować się do wzięcia kredytu gotówkowego. Nowatorskim rozwiązaniem jest wnioskowanie przez Internet. Pełny wniosek kredytowy możemy wypełnić przez Internet w przypadku kredytu Raz Dwa Banku Pocztowego czy też w przypadku kredytu gotówkowego Alior Bank.
Innym rozwiązaniem jest wypełnienie krótkiego formularza kontaktu banku (np. BNP Paribas, DB Kredyt, PKO BP). Po wypełnieniu formularza w przeciągu kilkudziesięciu minut kontaktuje się z nami telefonicznie doradca bankowy, który przez telefon dokonuje wyliczeń i kalkulacji raty. Wybór produktu przez Internet to oczywiście oszczędność czasu, z drugiej strony wielu z nas ceni bezpośredni kontakt z doradcą.Osobom preferującym wizytę w oddziale, rekomendujemy zabranie, na spotkanie z doradcą bankowym, dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodów. Posiadając te dokumenty, mamy duże szanse na uzyskanie decyzji kredytowej w trakcie jednej wizyty w oddziale. Niektóre banki mogą wymagać dodatkowej dokumentacji, od wyciągów bankowych z ostatnich trzech miesięcy do zeznania podatkowego z zeszłego roku włącznie (np. w przypadku zatrudnienia na umowę zlecenia lub o dzieło).

4. Krok czwarty – Twoja zdolność kredytowa
Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową i przedstawi nam dostępne kwoty kredytu. O zdolności kredytowej nieraz już pisaliśmy:
Tutaj przypomnimy tylko, że oprócz kosztów miesięcznego utrzymania, bank zwróci także uwagę na wszystkie nasze zobowiązania kredytowe – bowiem suma naszych kredytowych rat nie może przekroczyć 50% dochodu rozporządzalnego. Jest tak od sierpniowego wejścia w życie rekomendacji T.

>>>Kredyt gotówkowy 0% prowizji z oprocentowaniem tylko 9,9 proc. Sprawdź teraz

5. Krok piąty – decyzja kredytowa
Kredytobiorcy, których ocena zdolności będzie pozytywna, zostaną poinformowani o możliwej kwocie kredytu i okresie kredytowania przez doradcę bankowego. Umowa kredytowa w przypadku kredytu wnioskowanego przez Internet zostanie dostarczona w większości przypadków przez kuriera. Środki pieniężne zostaną „przelane” na nasze konto przelewem lub też odbierzemy je w placówce banku. Osoby, które ubiegały się o kredyt w sposób tradycyjny podpiszą umowę w obecności doradcy, a środki obiorą w oddziale lub skorzystają z opcji przelewu na konto.