Jeszcze w ubiegłym miesiącu informowaliśmy o dużych spadkach oprocentowania lokat bankowych. Niestety z podobnym trendem mamy do czynienia również w sierpniu. Kolejne banki obniżają oprocentowanie. Niestety, na obniżkę oprocentowania zdecydował się eurobank. Oprocentowanie lokaty standardowej tego wrocławskiego banku zostało obniżone dla depozytów o okresach: 1, 6 i 12 miesięcy odpowiednio do poziomu 4,05 proc., 4,70 proc., 5,05 proc.

Reklama

Niestety, nie tylko w eurobanku wakacje to okres obniżania oprocentowania depozytów. Podobnie stało się w banku DnB NORD. W rezultacie żadna z propozycji DnB nie znalazła się w naszych zestawieniach. Spadek oprocentowania, objął również, po raz kolejny w ostatnim okresie, lokaty FM Banku.

>>>Którą lokatę wybrać? Porównaj wszystkie lokaty w 1 miejscu!

Przebudzenie giganta
Są również pozytywne aspekty w rankingu sierpniowym. To przede wszystkim nowa Dobolokata Inteligo, która z dzienną kapitalizacją odsetek uplasowała się na 3 miejscu lokat na miesiąc i trzy miesiące.Dlaczego banki obniżają oprocentowanie?
Dzieje się tak, ponieważ banki mają sporo wolnych pieniędzy, które przeznaczają na akcje kredytowe. Nie potrzebują zachęcać klientów do lokowania środków, zresztą nie muszą – rynek lokat wciąż rośnie.

Co zrobić, żeby zarobić?
Nie licząc zwycięzcy naszego rankingu na lokaty z jednym miesiącem depozytu, czyli El Dorado Polbanku EFG, warto zastanowić się nad lokatami na 6 i 12 miesięcy. Są zdecydowanie wyżej oprocentowane. Oczywiście, musimy się wtedy liczyć z faktem, że nasz kapitał zostanie „zamrożony”, aż do końca okresu umownego depozytu, jednak zarobimy zdecydowanie więcej.

Możemy także przy pomocy kalkulatorów lokat porównać nasz ewentualny zysk z możliwościami, jakie przedstawiają konta oszczędnościowe. Bardzo prawdopodobnym jest, że okażą się one ciekawą alternatywą dla lokat terminowych, ponieważ ich oprocentowanie nie tylko nie spada, ale wręcz odwrotnie – z miesiąca na miesiąc oferty są coraz wyżej oprocentowane.