Reklama

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć zużycie prądu i obniżyć rachunki:

Wymień żarówki na LED. Żarówki LED zużywają nawet do 80 proc. mniej energii niż tradycyjne żarówki i mają znacznie dłuższą żywotność. Choć ich koszt początkowy jest wyższy, szybko zwróci się dzięki oszczędnościom na energii.

Wyłączaj urządzenia z gniazdka. Większość urządzeń elektrycznych, nawet w trybie czuwania, pobiera energię. Wyłączaj je z gniazdka, gdy nie są używane, lub korzystaj z listew zasilających z wyłącznikiem.

Oszczędzaj na ogrzewaniu. Ustaw termostat na optymalną temperaturę (np. 20°C w dzień i 18°C w nocy) i korzystaj z grzejników elektrycznych tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Rozważ zainwestowanie w inteligentny termostat, który automatycznie dostosowuje temperaturę do Twoich potrzeb.

Oszczędzanie energii: 10 prostych trików, które naprawdę działają!

Oszczędzaj na ciepłej wodzie. Ustaw temperaturę podgrzewacza wody na około 50°C i korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie. Zainstaluj perlator na kranie, który zmniejsza zużycie wody bez utraty komfortu.

Korzystaj z energooszczędnych urządzeń. Kupując nowe urządzenia AGD, wybieraj te o wysokiej klasie energetycznej (A+++ lub A++). Choć są one droższe, szybko zwrócą się dzięki niższym rachunkom za prąd.

Pierz i susz efektywnie. Pierz ubrania w niższej temperaturze (30°C lub 40°C) i korzystaj z pełnych wsadów pralki. Susz ubrania na powietrzu, zamiast korzystać z suszarki bębnowej, która jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu.

Chcesz płacić mniej za prąd? Oto 10 prostych trików, które naprawdę działają

Gotuj oszczędnie. Używaj garnków z pokrywkami i dopasowuj wielkość palnika do garnka. Gotuj na parze lub w szybkowarze, które zużywają mniej energii niż tradycyjne gotowanie. Wyłącz piekarnik kilka minut przed końcem pieczenia, wykorzystując ciepło resztkowe.

Korzystaj z taryf dynamicznych. Jeśli Twój dostawca energii oferuje taryfy dynamiczne, możesz zaoszczędzić, korzystając z prądu w godzinach, gdy jest on tańszy (np. w nocy lub w weekendy).

Monitoruj zużycie energii. Zainstaluj inteligentny licznik energii, który pozwoli Ci śledzić zużycie prądu w czasie rzeczywistym i zidentyfikować obszary, w których możesz zaoszczędzić.

Skorzystaj z dofinansowania. Sprawdź, czy możesz skorzystać z programów dofinansowania do wymiany starych urządzeń na energooszczędne lub termomodernizacji domu.

Pamiętaj, że nawet małe zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść duże oszczędności na rachunkach za prąd. Warto wprowadzić te wskazówki w życie i cieszyć się niższymi kosztami energii.