Skutki zmian w podatku od nieruchomości będą odczuwalne prawie dla wszystkich przedsiębiorców. Jest jednak pewna grupa, która na nich skorzysta. To właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych - pisze w DGP Agnieszka Pokojska. Zostaną one objęte jedną stawką podatku od nieruchomości – taką samą jak dla mieszkań, niezależnie od tego, czy mają odrębne księgi wieczyste.

Reklama

Kogo czekają zmiany?

Resort finansów zaproponował nową definicję budowli. Opublikowany przez resort finansów projekt zmian w ustawie o podatkach i lokalach ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Skutki tej zmiany mogą odczuć stacje narciarskie, firmy paliwowe, telekomunikacyjne i energetyczne, właściciele hal namiotowych i kontenerów. Czego innego spodziewali przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. O

Kto może spać spokojnie?

Reklama

Podatnicy posiadający w tym samym bloku (bądź sąsiednim) mieszkanie i miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Obecnie, ci, którzy na jedno i drugie mają odrębne księgi wieczyste, muszą od miejsca garażowego płacić podatek według 10-krotnie wyższej stawki niż od mieszkania. Ten sam problem mają właściciele udziałów w garażu wielostanowiskowym, który stanowi odrębny lokal. Daniel Panek, starszy menedżer w DRIDO przekazał, że zmiana nie powinna wpłynąć na opodatkowanie garaży wolnostojących.

Czytaj więcej w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej