Kazimierz Smoliński (PiS) pytał podczas otwartej części posiedzenia komisji, czy Wywiad Skarbowy wiedział o piśmie, które w marcu 2012 roku PKN Orlen skierował do b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. W piśmie spółka informowała o spadku oficjalnej konsumpcji paliw w Polsce.

Reklama

- Słyszałem o spotkaniu, które było w 2012 roku, związane z pismem Orlenu, ale nie brałem w nim udziału. Szef chyba zadecydował, że Departament Kontroli Skarbowej będzie wiodącym (...) ze strony MF w tej sprawie - powiedział.

Dopytywany czy Wywiad Skarbowy zdawał sobie sprawę ze skali spadku oficjalnej konsumpcji paliw, Perkins odparł, że "nie było to przedmiotem zainteresowania Wywiadu". - Gdyby tego rodzaju wiedza była, to byłby zastosowane stosowane środki, natomiast tej świadomości nie było - dodał.

Podkreślił też, że działania ws. przestępstw podatkowych związanych z obrotem paliwami stanowiły "znaczną część" działalności Wywiadu Skarbowego. Z kolei wyłudzenia VAT - jak ocenił - stanowiły ok 25-30 proc. działalności tej komórki.

Według Perkinsa, każda nowa informacja o przestępstwach podatkowych, która trafiała do organów kontroli skarbowej była analizowana. Na tej podstawie - dodał - typowano podmioty do kontroli.