Sejmowa Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje w środę Tomasza Tratkiewicza, byłego dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług Ministerstwa Finansów. Podczas przesłuchania członek komisji Kazimierz Smoliński (PiS) zapytał Tratkiewicza o mail z końca lutego 2015 r., w którym pisał: "Pan minister Neneman poinformował mnie, że po rozmowie z Panem Ministrem Szczurkiem zdecydowano, aby nie wychodzić z tymi zmianami, bo nie ma dla nich +klimatu+ (...)". Miałem pewien komunikat od zwierzchnika, który ustalał sprawę z ministrem Szczurkiem - skomentował to Tratkiewicz.

Reklama

Chwilę wcześniej do sprawy odniósł się także w mediach społecznościowych przewodniczący komisji Marcin Horała. "BUM!! Minister Szczurek decyduje: nie będzie uszczelnienia podatku VAT, bo +nie ma klimatu+" - napisał na Twitterze Horała. "Wyłudzenia będą trwały, ale sorry, taki mamy klimat - dodał. Wpis oznaczył hasztagami #aferaVAT #KomisjaVAT.

Pod wpisem Horała dołączył screen cytowanego podczas przesłuchania maila. List datowany jest na 27 lutego 2015 roku i został wysłany z oficjalnej domeny mailowej Ministerstwa Finansów. Jego nadawcą jest Tomasz Tratkiewicz a adresatem Jacek Kaute. Kopia maila została także wysłana do Beaty Rogowskiej-Rajdy oraz Anny Cyrańskiej. W tytule maila wpisano: "2015_nota na kierownictwo.doc".

W treści listu czytamy: "Pan minister Neneman poinformował mnie, że po rozmowie z Panem Ministrem Szczurkiem zdecydowano, aby nie wychodzić z tymi zmianami, bo nie ma dla nich klimatu. Proponuję, aby do tematu wrócić po wakacjach w ramach przygotowania większych zmian (CN-, być może racjonalizacja stawek) TT." Pod mailem podpisał się dr Tomasz Tratkiewicz, Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług.

Tomasz Tratkiewicz był dyrektorem departamentu ds. VAT ponad siedem lat. W resorcie finansów, jak wynika z jego biogramu na stronie CASE, odpowiadał też m.in. za projektowanie i interpretowanie przepisów o podatku od towarów i usług. Uczestniczył również w pracach w obszarze VAT w OECD i Komisji Europejskiej (m.in. jako członek Komitetu ds. VAT).