Stanisław Żaryn w programie portalu internetowego wPolsce.pl ocenił, że przestępczość związana z wyłudzeniami VAT jest niezwykle szkodliwa i osłabia możliwości finansowe naszego państwa. Wskazał, że w pierwszym półroczu 2017 roku sama Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła ponad 120 śledztw związanych z wyłudzeniami VAT-u; dodał, że chodziło o straty sięgające ponad 3 mld złotych.

Reklama

Zaznaczył również, że przestępczość VAT-owska powinna być ścigana, ponieważ jest to przestępczość, która prędzej czy później i tak przekłada się na sytuację całego państwa, w tym na możliwości obywateli.

Żaryn ocenił też, że w ostatnich miesiącach ABW, CBA, policja, czy Krajowa Administracja Skarbowa zwalczają ten rodzaj przestępczości w sposób znacznie bardziej skuteczny i z wielką determinacją. Według niego, minister koordynator służb specjalnych pokazuje jednoznacznie, że służby mają narzędzia, by ścigać skutecznie przestępczość VAT-owską.

Rzecznik koordynatora służb specjalny pytany był też o zapowiedzi klubu Kukiz'15, że na pierwszym po przerwie wakacyjnej, posiedzeniu Sejmu, złożą wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Powiedział, że decyzja w tej sprawie, to będzie decyzja Sejmu.

Według posłów Kukiz'15 proceder wyłudzeń miał miejsce za rządów PO-PSL. Pomysł powołania komisji śledczej w tej sprawie popiera m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W ubiegłym tygodniu "zadeklarował swoje pełne poparcie dla idei" i podkreślił, że może chodzić o strat rzędu "200-250 mld zł". Pozytywnie o wniosku Klubu Kukiz'15 wypowiedział się także wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, który na antenie TV Trwam poparł pomysł powołania sejmowej komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT.

Reklama

Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad 2 tys. osób; według śledczych mogły one spowodować straty sięgające ponad 13,9 mld zł.