Przykładem absurdu podatkowego w Niemczech jest słynna kiełbaska Curry-Wurst. Konsumując ją na stojąco płaci się 7 proc.VAT, na siedząco - 19 procent.

Federalny Urząd Finansowy (BFH) zrewidował na nowo stawki podatku VAT w niemieckich, wolnostojących barach szybkiej obsługi tzw. Imbissach. Decydujące znaczenie dla opłaty ma fakt, czy potrawy serwowane do konsumpcji w tych budkach będą spożywane na stojąco czy na siedząco. Dotyczy to takich prostych potraw jak np. popularne w Niemczech kiełbaski Currywurst.

Reklama

Na stojąco taniej

Federalnu Urząd Finansowy (BFH) ogłosił, że obniżona, 7 procentowa stawka podatku VAT dotyczyć będzie wyłącznie potraw spożywanych przy kontuarze na stojąco, natomiast wyższa, 19 proc. stawka podaktu VAT obowiązuje w przypadku, jeśli posiłek spożywany będzie przy barowym stoliku lub ławce na siedząco.

Reklama

Ogłoszone w środę nowe, absurdalne kryteria mają zakończyć trwający od dawna spór dotyczący opodatkowania i wielkości barowych kontuarów. Jednocześnie Federalny Trybunał Finansowy stworzył precedens w korzystaniu z możliwości wyboru miejsca do konsumpcji i sam podał przykład: Jeśli kupimy kiełbaskę w barze i zjemy ją przy stole lub w ławce w sąsiednim barze to sprzedawca nadal będzie obowiązany do naliczenia obniżonej, siedmioprocentowej stawki podatku VAT.