Jeżeli wartość motocykla nie przekracza 3,5 tys. zł, firma może go jednorazowo wpisać do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik prowadzi firmę kurierską. Kupił właśnie 10 motocykli, które będą wykorzystywane przez pracowników. Chciałby wydatki związane z jednośladami rozliczać w kosztach uzyskania przychodów

Reklama

Wydatki na nabycie motocykla zaliczonego do środków trwałych, którego wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w formie odpisów amortyzacyjnych. Filip Smakowski, radca prawny w Stolarek & Grabalski, wyjaśnia, że motocykl jest pojazdem na ogół wykorzystywanym sezonowo, w związku z czym należy dokonywać amortyzacji wyłącznie w okresie jego faktycznego użytkowania, ustalając wysokość miesięcznego odpisu przez podzielenie jego rocznej kwoty przez liczbę miesięcy w sezonie.

Piotr Gaczyński, konsultant w Accreo Taxand, zastrzega, że wydatki na nabycie i eksploatację motocykla będą kosztem podatkowym, jeśli użytkowanie motocykla służy osiąganiu przychodów bądź zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Więcej informacji: Motocykle firmowe można amortyzować