Minister rodziny przypomniała, że dzięki zmianom podatkowym Polskiego Ładu w kieszeniach Polaków pozostanie ponad 17 mld zł. Jak mówiła, na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł skorzysta ponad 8 mln emerytów.

Reklama

Od emerytury do 2500 zł brutto nie będzie w ogóle odprowadzany podatek. Dzięki temu emeryt z takim świadczeniem zyska do 2250 zł rocznie. Część emerytów już dostała świadczenia na swoje konta i widzi te korzyści – zaznaczyła Maląg.

Dodała, że jeśli emerytura wynosi ok. 3200 zł brutto miesięcznie, emeryt zyska ok. 1600 zł rocznie.

Szefowa MRiPS wskazała, że dla pracowników z zarobkami do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu będą korzystne lub neutralne.

Wprowadziliśmy też możliwość wspólnego rozliczenia małżonków, jeśli zawrą związek małżeński w trakcie roku podatkowego, a także ulgę dla rodzin 4 plus. Wspólnie rozliczający się rodzice, którzy mają co najmniej czworo dzieci, zapłacą podatek dopiero od kwoty powyżej 230 tys. zł – podkreśliła minister.

Reklama

Rodzinny kapitał opiekuńczy

W ramach Polskiego ładu od 1 stycznia rodzice mogą składać wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Od kwietnia br., z wyrównaniem od stycznia, będzie przysługiwać też dofinansowanie do opieki żłobkowej w wysokości do 400 zł. Wsparcie otrzymają: dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie; dzieci pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym; dzieci w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po ukończeniu 36. miesiąca życia.

Polski Ład to turbodoładowanie polskiej gospodarki po pandemii. Celem programu jest napędzenie wzrostu gospodarczego tak, by przeciętni Polacy mogli z niego korzystać. Budujemy państwo szczęśliwych rodzin. W centrum uwagi jest rodzina – podsumowała Maląg.

Polski Ład. Logo / Dziennik Gazeta Prawna