Musimy skupić się na tym, by te szczepienia postępowały. Bo okres wakacyjny i zmniejszenie natężenia pandemii sprawiło, że borykamy się z problemem - stwierdził Dworczyk. Dodał, że rząd uruchamia nowe kanały promocji szczepień - w tym loterię.

Reklama

Dworczyk: Wykonano już 180 tyś. telefonów do Polaków

Dworczyk przypomniał też, że samorządy z najwyższym poziomem wyszczepienia mogą wygrać atrakcyjne nagrody pieniężne. Dodał, że kolejnym elementy zachęcania do szczepienia będą telefony od konsultantów do Polaków. Wykonano już 180 tyś. telefonów - powiedział.

Kuczmierowski: Od dziś druga dawka w dowolnym punkcie

Reklama

Z kolei prezes Agencji Rezer Strategicznych, Michał Kuczmierowski wyjaśnił, że w całej Polsce można zapisać się na szczepienie drugą dawką. Dodał też, że władze zmieniają limit 300 osób na szczepienia w firmach. Chcemy w ten sposób bardzo mocno wejść w takie branże, które mają kontakt z klientem - wyjaśnił.

Przypomniał, że do Polski trafia tygodniowo około 2 miliony szczepionek, z czego do punktów trafia 1,5 miliona sztuk.

Prof. Horban: Wirus ewoluuje

Obserwujemy spadek zachorowań w grupie osób, która została zaszczepiona w dużym odsetku - mówił prof. Andrzej Horban. Wirus ewoluuje, potem dochodzi do zmian w jego genomie - dodał. Dodał, że wariant Delta transmituje się dużo łatwiej - jedna osoba zaraża od 6 do 8 osób - zauważył. Jedyną radą są szczepienia. To środek ratujący życie, gospodarkę i stosunki społeczne - powiedział.

Reklama

285 518 szczepień średnio każdego dnia

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 29 544 033 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13 524 896 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 285 518.

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 38 313 320 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 32 504 440 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 48 526 dawek. Zgłoszono 12 522 niepożądanych odczynów poszczepiennych.